Zelení vystoupili z koalice v Karlových Varech

Karlovy Vary – Strana zelených vystoupila v Karlových Varech z koalice, v čele města tak zůstávají pouze občanští a sociální demokraté. Obě strany ale mají těsnou většinu, koalice tak může fungovat dál. Vystoupení zelených schválila členská základna, zelení totiž dlouhodobě nesouhlasili s některými rozhodnutími radnice.

Náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD) uvedl, že rozhodnutí zelených chápe, ovšem na dění v osmatřicetičlenném zastupitelstvu nemá význam. Strana zelených má totiž jen jednoho zastupitele, který se podle Hybnera navíc v poslední době jednání nezúčastňuje. Donedávna měli sice na radnici jednoho uvolněného zastupitele, ten ale zemřel. „A náhradník, který měl zelené v zastupitelstvu doplnit, ze Strany zelených vystoupil,“ poznamenal Hybner. 

Strana zelených má podle předsedy karlovarské organizace Dominika Jandla výhrady například k zadávání veřejných zakázek, ale i k angažmá advokáta Milana Kindla. „Rada města se rozhodla spolupracovat s osobou podezřelou z porušení zákona. Je jisté, že Kindl jako proděkan plzeňské právnické fakulty porušoval minimálně zákon o vysokých školách,“ podotkl Jandl. 

Dalším sporným bodem je podle Jandla neprofesionální přístup města v otázce zápisu lázeňského trojúhelníku na seznam UNESCO nebo plánovaná výstavba pěti garážových domů, respektive vybrané lokality, kde by měly vyrůst. „Zakázku má navíc realizovat firma, která v minulosti při podobné výstavbě selhala, a to minimálně v komunikaci s příslušnými institucemi a odbornou i laickou veřejností,“ dodal Jandl.


V karlovarské koalici má ODS jedenáct a ČSSD devět mandátů. V opozici jsou KSČM, Karlovarská občanská alternativa, SNK ED, Karlovarská koalice a SZ.