Na Šumavě se těží stále méně dřeva

Šumava – O těžbu dříví v lesích Národního parku Šumava je mezi dřevorubci a lesnickými firmami menší zájem. Nových rámcových smluv, které platí od začátku dubna, podepsal ředitel parku o třetinu méně než vloni. Vysvětlit si to neumí – práce by kvůli přemnožení kůrovce mohlo být naopak více než v předchozím roce. Nikdo ji už ale firmám ani jednotlivcům nenabízí. Musejí se o ni ucházet samy a navíc v soutěži.

Rámcové smlouvy zaručují dřevařským firmám možnost účastnit se takzvaných minitendrů na práce v lesích. Ty vypisuje národní park a o vítězi zakázky rozhoduje nejnižší cena. Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí informoval, že jich bylo zhruba dva tisíce a nasbírané zkušenosti přispěly k jejich vylepšení.

Minitendry v šumavském parku jsou novinkou loňského roku. Místní dřevorubci se s nimi ale jen těžko sžívají. Dřevorubec Václav Matějka říká, že probíhá v podstatě boj o práci. V šumavských lesích o ni letos projevilo zájem 210 dřevařských firem a živnostníků. Ti podepsali rámcové smlouvy, které jsou oproti loňskému roku mírně pozměněné.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

„Například když jedna firma začne vykonávat lesnické práce v jednom porostu, bude jí umožněno se vrátit i v budoucnu do stejného porostu,“ nechal se slyšet František Krejčí. Vedení Národního parku Šumava v nových rámcových smlouvách navíc počítá s možnou kůrovcovou kalamitou. Nově je například možné zadat zakázku co možná nejrychleji, jak podotkl mluvčí kalamitního štábu parku Petr Kahuda.

Rámcové smlouvy na konci března podepsal ředitel šumavského parku na další dva roky.