Analogová ČT dvojka na Ostravsku brzy skončí

Ostrava - Na konec analogového vysílání ČT2 se musí připravit diváci na Ostravsku. Vysílání druhého programu z vysílače Ostrava-Hošťálkovice skončí už 30. června. Po tomto dni budou moci diváci sledovat ČT2 pouze v rámci digitálního vysílání veřejnoprávního multiplexu. Definitivně skončí analogové vysílání v České republice 11. listopadu 2011 - s výjimkou Jesenicka a Zlínska, kde bude pokračovat až do června 2012.

Diváci, kteří přijímají signál ČT2 z hošťálkovického vysílače na 51. kanálu, by se měli připravit na to, že od 30. června tento program naladí pouze v rámci vysílání digitálního multiplexu České televize. Bude jej možné přijímat na 54. kanálu vysílačů Hošťálkovice a Hladnov. „Česká televize bude mít v územní oblasti Ostrava na konci letošního června v provozu už všechny tři vysílače. Další souběh analogového vysílání tedy pozbude významu. Byl by neekonomický,“ uvedl mluvčí digitalizace ČT Štěpán Janda.

Od června se navíc dočkají posílení digitálního signálu také diváci na Frýdecko-Místecku a Jablunkovsku. „Na konci června s měsíčním předstihem bude uveden do provozu také vysílač velkého výkonu na Lysé hoře. Všechny tři tyto vysílače tvoří jednofrekvenční síť na 54. kanálu,“ doplnil Štěpán Janda. K příjmu digitálního vysílání lidé potřebují speciální přístroj - takzvaný set-top box nebo novou televizi s digitálním tunerem. Na některých domech se také musí upravit anténní rozvody.

„Spousta domů samozřejmě bude třeba předělat, protože ty, co ještě mají analogové vysílání, tak většina zesilovačů je na digitální vysílání v tuto chvíli nevhodná. V tuto chvíli bude třeba přetočit anténu, většina domků má zesilovače nebo antény, které by toto vysílání mohly zvládnout. Pokud ne, je třeba ten anténní systém opravit,“ říká prodavač televizní techniky Vítězslav Křenek.

Podrobnosti o přechodu na digitální vysílání najdou diváci na webových stránkách www.digict.cz, teletextové straně 650 anebo na čísle diváckého centra ČT 261 137 474. „Diváci poznají velmi snadno, že se jich vypnutí analogové dvojky z Hošťálkovic týká. Od začátku května bude tento signál označen piktogramem. To jsou ty známé čtyři čtverečky v pravém spodním rohu obrazovky a od začátku června se k nim připojí také textová lišta s bližšími informacemi,“ upozornil mluvčí digitalizace ČT Štěpán Janda.

Ostravské studio
Ostravské studio
Více fotek
  • Ostravské studio autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1565/156439.jpg
  • Pokrytí signálem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1565/156440.jpg
  • Informace o digitalizaci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1565/156441.jpg