Kvůli dostavbě čističky hrozí Praze trestní stíhání

Praha - Praze hrozí kvůli modernizaci ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) trestní stíhání z Bruselu. Evropská komise má výhrady ke smlouvě, kterou Praha uzavřela s nadnárodní společností Veolia o provozování vodárenské infrastruktury v metropoli. Vyplývá to z jednání, které v březnu vedli zástupci EK s českou delegací. Informuje o tom dnešní deník E15 s tím, že má k dispozici záznam rozhovorů. Pražský primátor Pavel Bém informace označil za mystifikaci.

Vysoký úředník Evropské komise varoval Prahu, že ze strany Bruselu hrozí stíhání pro porušení soutěžního práva či pravidel pro poskytování veřejné podpory. Vyplývá to z jednání delegace, kterou vedl Jan Dusík, tehdy ještě jako ministr životního prostředí.

Přístavba nové čistírny, vybudování kalového hospodářství a rekonstrukce stávající ÚČOV si vyžádá náklady zhruba 19,8 miliardy korun. Přes šest miliard může město získat z EU. Praha musí vybudovat novou i opravit současnou čistírnu v Troji, teprve pak totiž bude splňovat evropské směrnice.

Zástupce generálního ředitele komise pro regionální politiku Michele Pasca-Raymondo uvedl, že Praha bude muset podle jeho názoru od smlouvy s Veolií odstoupit bez ohledu na to, jestli bude přestavba čistírny financována z unijních, nebo jiných veřejných zdrojů. Doposud se přitom předpokládalo, že smlouva je pouze překážkou pro získání šestimiliardové dotace z evropských fondů. Veolia by si při vypovězení smlouvy mohla nárokovat kompenzace.

Je to mystifikace, tvrdí Bém

Primátor Pavel Bém informaci o možném stíhání označil jako „grandiózní mystifikaci“. Sdělení bruselského úředníka však údajně bylo velmi silné a jasně formulované. I když nelze vyloučit, že šlo o vyjednávací taktiku.

Evropské komisi vadí, že hlavní město pronajalo kanalizace a čistírnu až do roku 2028. Původní kratší smlouvu přitom prodloužilo bez výběrového řízení. Tím Praha údajně nepřiměřeně zvýhodnila jednu soukromou firmu. Z celé záležitosti se mezitím stalo také téma současné předvolební kampaně. Smlouva s Veolií byla totiž prodloužena za vlády velké koalice v Praze v roce 2004. Primátorem byl už tehdy Pavel Bém (ODS), jeho ekonomickým náměstkem současný šéf ČSSD Jiří Paroubek.