Historický most v Radošově úspěšně hlídají kamery

Radošov (Karlovarsko) – Repliku historického dřevěného mostu v Radošově nově hlídají bezpečnostní kamery. Stavbu za desítky milionů korun už několikrát poškodili bezohlední řidiči a ujeli. V pořadí čtvrtého výtržníka už ale odhalila elektronika. Úředníci počítají, že vandalové a zloději způsobí každý rok na památkách škody za statisíce korun.

Kamery hlídají státem chráněnou památku na obou koncích. Starosta Kyselky Josef Janát tak může přímo z kanceláře zjistit, kdo most poškodil. „Pokud zjistíme viníka, jde to z jeho pojistky. Pokud ho nezjistíme, musí opravu platit obec,“ dodal.

V případě nejznámějšího poškození radošovského mostu zatím policisté pachatele nevypátrali. V listopadu 2008 poškodil mostní konstrukci řidič těžkého stroje. Radnici stála oprava zpřerážených masivních krovů čtvrt milionu korun. 

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Památkáři záměr obce vítají, se stále vynalézavějšími zloději a vandaly totiž bojují pořád. Bezpečnostní systémy už proto instalují i k drobným stavbám, které lákají hlavně zloděje kovů. Elektronika například odhalila lupiče, kteří chtěli ukrást kovové odlitky lvů z historického pomníku u zámku Kynžvart. „Jsou to škody v řádu statisíců, ty po pachatelích vymáháme,“ řekl ČT ředitel Národního památkového ústavu Loket Roman Procházka.