Historický most v Radošově úspěšně hlídají kamery

Radošov (Karlovarsko) – Repliku historického dřevěného mostu v Radošově nově hlídají bezpečnostní kamery. Stavbu za desítky milionů korun už několikrát poškodili bezohlední řidiči a ujeli. V pořadí čtvrtého výtržníka už ale odhalila elektronika. Úředníci počítají, že vandalové a zloději způsobí každý rok na památkách škody za statisíce korun.

Kamery hlídají státem chráněnou památku na obou koncích. Starosta Kyselky Josef Janát tak může přímo z kanceláře zjistit, kdo most poškodil. „Pokud zjistíme viníka, jde to z jeho pojistky. Pokud ho nezjistíme, musí opravu platit obec,“ dodal.

V případě nejznámějšího poškození radošovského mostu zatím policisté pachatele nevypátrali. V listopadu 2008 poškodil mostní konstrukci řidič těžkého stroje. Radnici stála oprava zpřerážených masivních krovů čtvrt milionu korun. 

Památkáři záměr obce vítají, se stále vynalézavějšími zloději a vandaly totiž bojují pořád. Bezpečnostní systémy už proto instalují i k drobným stavbám, které lákají hlavně zloděje kovů. Elektronika například odhalila lupiče, kteří chtěli ukrást kovové odlitky lvů z historického pomníku u zámku Kynžvart. „Jsou to škody v řádu statisíců, ty po pachatelích vymáháme,“ řekl ČT ředitel Národního památkového ústavu Loket Roman Procházka.