Prachovské skály ničí motorkáři

Turnov- V Prachovských skalách řeší ochránci přírody tíživý problém. Lesy tam ničí motorkáři a řidiči čtyřkolek, kteří bezohlednou jízdou ohrožují i samotné návštěvníky. Ochránci přírody jim v tom jen těžko mohou zabránit. Nainstalované závory jsou navíc neúčinné a ani spolupráce s policií zatím nenese očekávané výsledky.

Vyjeté koleje, poškozené kořeny nebo i celé stromy. Tak to teď vypadá v samotném srdci Prachovských skal, které ročně navštíví více než sto tisíc lidí. Motorkáři běžné turisty ohrožují a navíc způsobují mnohatisícové škody. „Tady je vidět, jak z té skalky skáčou sem dolů. Na tom terénu jsou také vidět nevratné devastační změny,“ ukazuje stopy místní obyvatel Zdeněk Koťátko. „Bohužel se pravděpodobně jedná zejména o místní obyvatele, kteří se do tohoto území přistěhovali a chovají se zde spíše jako ve sportovní aréně,“ odhaduje předseda Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály Jiří Krupka. „To se nedá řešit vůbec nijak, to s nimi musí CHKO projednat. Chytit je a potrestat,“ dodává Zdeněk Koťátko.  

Ochranáři jsou ale téměř bezmocní. Dvanáct pískovcových skalních měst Českého ráje má totiž na starost pouze jeden profesionální strážce. „Víme o tom a průběžně to monitorujeme. Velký problém je v nahodilosti téhle činnosti. Ta je velice nepravidelná,“ přiznává omezené možnosti zástupce vedoucího Správy CHKO Český ráj Aleš Hoření. „Vždy se jedná o přestupek, který podléhá správnímu řízení, proto ho nelze na místě vyřešit blokovou pokutou,“ informuje tisková mluvčí Policie ČR v Jičíně Hana Klečalová.    

Video Reportáž Václava Plecháčka
video

Reportáž Václava Plecháčka

Strážci parku mají s neukázněnými motorkáři a řidiči čtyřkolek problémy i na dalších místech Českého ráje. Těm, kteří porušují zákon, přitom hrozí až statisícová pokuta.