Vrchní soud zpřísnil rozsudek

Hradec Králové – Zcela rozdílné pohledy na případ zastřeleného muže mají a také diametrálně odlišné rozsudky udělily soudy v kauze bývalého policisty z Trutnova Jiřího Jungmana. Za to, že v opilosti zastřelil člověka, mu Krajský soud v Hradci Králové dal v únoru dvouletou podmínku s odkladem na pět roků. Vrchní soud to však viděl jinak a poslal jej do vězení na deset let. Takové rozpětí trestů je velmi neobvyklé, i podle odborníků nutně musí vyvolávat pochyby.

Na jeden trestný čin existují dva protichůdné pohledy soudů. Opilý policista Jiří Jungman z Trutnova se v noci cestou z restaurace popral s mužem, kterého náhodně potkal, a zastřelil ho. „Krajský soud v Hradci Králové dospěl k závěru, že obžalovaný neměl v úmyslu poškozeného usmrtit, a proto rozhodl, že se obžalovaný dopustil 'pouze' zločinu ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky,“ prohlásil mluvčí Krajského soudu Hradec Králové Aleš Korejtko. Mluvčí Vrchního soudu Praha Jan Fořt však namítl: „Vrchní soud usoudil, že se jedná o úmyslné usmrcení, tedy o trestný čin vraždy.“

Hradecký krajský soud připravil během líčení na místě činu rekonstrukci a potom potrestal Jiřího Jungmana dvouletou podmínkou s odkladem na pět let. „Požadovala jsem uložení nepodmíněného trestu,“ uvedla již v únoru letošního roku státní zástupkyně Lenka Faltusová. Vrchní soud žalobkyni vyhověl a potrestal pachatele naprosto odlišně: deseti lety vězení. „Rozptyl uloženého trestu v tomto případě je skutečně neobvyklý, svědčí to o složitosti celého případu. Občana však skutečně musí napadnout otázka, který z těch soudů má vlastně pravdu,“ podotkl advokát z Hradce Králové Jiří Všetečka.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Bývalého policistu Jungmana soudil nejprve senát předsedy Miloslava Ježka, stejného soudce, který potrestal bývalého sbormistra Bambini di Praga Bohumila Kulínského tříletou podmínkou za zneužívání členek sboru. Také v tomto případě Vrchní soud verdikt hradeckého soudce Ježka výrazně korigoval a trest značně zpřísnil, poslal Kulínského na pět a půl roku do vězení.

Rozsudek Vrchního soudu s nepodmíněným trestem pro bývalého policistu je pravomocný.

/*json*/{"map":{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Vrchní soud v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24