Vrchlabský zámek má vlastní miniaturu

Turnov - Zámek Vrchlabí se pyšní vlastní miniaturou. Zmenšenina historické budovy v poměru 1:25 je vyrobena ze speciální, vodě i mrazu odolné hmoty. Šest modelářů ji stavělo tři měsíce a přišlo to na 600 tisíc korun. Dvacet kilogramů vážící maketu dnes autoři u vrchlabského zámku jen pokřtili. Patří totiž do polského Parku miniatur v Kowarech, kde je první českou stavbou.

Palác pruského krále Frederika Williama III., chata Švýcarka a nebo Hrad Czocha,  všechny tyhle stavby najdou návštěvníci Parku miniatur Dolního Slezska v polských Kowarech. Vrchlabský zámek je v pořadí čtyřicátou, ale vůbec první ryze českou zmenšeninou. „Je to obrovská čest, že toto je první stavba z českých Krkonoš, kterou si mohou prohlédnout Češi v polských Krkonoších,“ říká zástupce Parku miniatur pro ČR Jana Tauchmanová. „Vrchlabský zámek není známou kulturní památkou, není moc navštěvovaný, proto si toho vážím,“ dodává starosta Vrchlabí Jan Sobotka.   

Dvacet kilogramu vážící model je v poměru 1:25 vyroben podle skutečné stavební dokumentace ze speciální hmoty odolné vodě i mrazu. Autoři použili umělou hmotu, sklo i měď. „Aby byla kopie dokonalá, museli jsme udělat tisíc fotek skutečného zámku,“ uvádí jeden z autorů Piotr Janovski.  

Video Reportáž Václava Plecháčka
video

Reportáž Václava Plecháčka

Práce trvala modelářům více než čtvrt roku, největší problémy měli s věžičkami a velkým množstvím oken. „Nejdříve jsme vyrobili tři sta oken a jednoduché to nebylo ani s věžemi, které znázorňují čtyři roční období,“ naznačuje obtížnost úkolu jeden z autorů Tobiasz Chojnacki.    

Model si u skutečného zámku mohli zájemci prohlédnout jen dnes, od zítřka bude vystaven v parku miniatur v polských Kowarech. Další českou stavbou má být ještě letos zámek Frýdlant.

/*json*/{"map":{"lat":50.627522,"lng":15.608719,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.627522,"lng":15.608719,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/