Nedostatek míst ve školkách řeší stavebnicové domky

Pardubice – Magistrát v Pardubicích našel zajímavý způsob, jak vyřešit vzrůstající poptávku po místech v mateřských školách. S rozšířením potřebné kapacity má pomoci projekt stavebnicových domků, které umožní přijímat více dětí a zároveň dětem umožní přebývat ve větších prostorech. Město tak reaguje na větší zájem ze strany rodičů, než tomu bylo v minulých letech, a počítá s vyšším počtem přijatých dětí. Prozatím však vyčkává, kolik dětí se letos nakonec přihlásí.

Jednou z prvních školek rozšířených o tzv. modulační budovy je ta v ulici Odborářů. V současnosti má na starosti 114 dětí, od 1. září jich však bude o 25 více. Tamní budova se prozatím rekonstruuje, v budoucnu tady však vyroste první přístavba z rozebíratelných dílů. „Ten kontejner je takové velmi ošklivé slovo, buňka je možná o trošku lepší,“ komentovala náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.

Od pondělí pardubické mateřské školy přijímají desítky žádostí o přijetí dětí. Město počítá s navýšením kapacity ve školkách o 150 míst. Přednost mají děti z Pardubic, avšak ani rodiče dojíždějící za prací nejsou bez šance. Myslím, že i děti z okolních obcí budou v našich školkách stoprocentně, když bude potřeba, umístěny. Pod Pardubice v současné době spadá 31 mateřských škol. Celková kapacita je přes 2 700 míst.

Video Města řeší požadavek na více míst ve školkách
video

Města řeší požadavek na více míst ve školkách

 Složené školky nabízejí srovnatelné podmínky

Myšlenka spojení mateřských škol a technologie dětských stavebnic se uchytila také na severu Čech. Své plány přehodnotil například Rychnov u Jablonce nad Nisou. Místo původně plánované nástavby dalšího patra s rozpočtem dvanáct milionů město zvolilo kontejnery za čtyři miliony. Nová školka vyrostla za necelé tři měsíce. I samotní rodiče novému projektu vyjádřili podporu. Interiér se v zásadě neliší od běžného vybavení školek. „Myslím, že dětičky tam mají opravdu dostatečný komfort,“ přiznala vedoucí mateřské školy v Rychnově Zuzana Křivancová.

O kontejnerové školce uvažoval i Jablonec nad Nisou, nakonec však staví nově klasickou budovu. Kapacita všech zařízení je obsazená. Do školky chtějí rodiče posílat už i dvouleté děti. Podle mluvčí městského úřadu Jany Fričové město nabídlo až 511 míst a věří, že všechny rodiče uspokojí. Novou skládací školku připravuje také Liberec ve spolupráci se soukromým investorem.