Lidi z okolí Lovosic trápí nesnesitelný zápach

Lovosice – Lidé z obcí kolem Lovosic si stěžují na nepříjemný zápach, který se objevil poté, co se loni v červnu usídlila v areálu lovosické Lovochemie společnost Preol. Ta vyrábí bionaftu a od května by měl v továrně začít trvalý provoz. Obyvatelé nedalekého Lukavce zápach přirovnávají k hnijícím vařeným bramborám či špatně pečenému chlebu.

Šéfové Preolu tvrdí, že nepříjemný zápach lze odstranit jen v době, kdy továrna běží. Podle nich už je poloviční než v době začátků výroby. Lidé, kteří žijí léta s chemičkou za zády, jsou na různé zápachy zvyklí. Ten současný je ale zaskočil a podle Jany Moravcové z České inspekce životního prostředí Ústí nad Labem oprávněně.

Lidé z Preolu chtějí další úpravy technologie stihnout co nejdříve. Od května plánují trvalý provoz. „My bychom určitě do trvalého provozu nechtěli vstoupit s touto pachovou zátěží. Naší snahou je snížit ji,“ nechal se slyšet generální ředitel společnosti Petr Voborník.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Starostka Keblic Naděžda Štětinová (ODS) je proti trvalému provozu a poslala stížnost na krajský úřad. Mluvčí Krajského úřadu Ústí nad Labem Magdalena Hanáčková říká, že odbor životního prostředí nedoporučuje zahájení trvalého provozu. Preol teď bude muset požádat o další zkušební provoz.

Případných ztrát se vedení společnosti nebojí. Všechno zaplatí dodavatel, který se zavázal, že továrna nebude obtěžovat okolí.