Girls Day přibližuje dívkám mužskou práci

Weiden (Horní Falcko) – V česko-německém pohraničí se dnes konal takzvaný Girls Day, projekt zaměřený k tomu, aby české i německé dívky poznaly technická a přírodovědecká povolání. Akce, která se koná pod záštitou spolkové kancléřky Angely Merkelové, se uskutečňuje v celém Německu, chce zjednodušit přeshraniční trh práce i vzdělávání. Podniky, organizace a vysoké školy zvou v tento den dívky, aby je navštívily, a objevily tak pro sebe povolání, která nejsou pro ženy 'typická‘. Zároveň by měla být i nahlédnutím do kultury a poznáním pracovních míst v sousedním Německu.

Česká děvčata ze Stříbra přijela do německé továrny na výrobní stroje poblíž Weidenu. Věnovali se jim zde s nadějí, že by se mohla rozhodnout pro povolání v technickém oboru. „Doufáme, že některá děvčata třeba přesvědčíme. Lidí je v našem oboru nedostatek,“ potvrdil ředitel pracovního úřadu ve Weidenu Siegfried Bühner. Ředitelka Střední průmyslové školy v Tachově Jana Hrčková doplnila: „Máme podobný problém. Nemáme dostatek žáků v technických oborech a zájem by ze strany zaměstnavatelů byl.“ Den dívek má zlomit nedůvěru děvčat k technickým oborům. To však vypadá jako tvrdý oříšek, většina děvčat už má dávno jasno: „Baví mne to, ale dělat bych to nemohla. Radši bych někam do kanceláře nebo nějaký ekonomický obor.“

V Německu se v posledních letech ženy k mužským povoláním zase vrací. Dvacetiletá Miriam není jedinou ženou, která tady v provozu s muži pracuje. V zaměstnání je velmi spokojená protože ví, že jen tak neskončí na úřadu práce: „Je to úplně v pohodě, líbí se mi tady.“ Zaměstnanec německé strojírenské firmy David Keller dodal: „Dnešní technika je taková, že i ženy mohou pracovat v těchto těžších oborech.“ Den dívek tady u hranic nyní má ještě jeden rozměr navíc. Příští rok se totiž naplno otevře německý pracovní trh a práce v Bavorsku rozhodně bude. „Nedostatkové pozice jsou v technických oborech a ve zdravotnictví, takže zájemci tady budou určitě vítáni,“ prohlásila Lenka Kastnerová z Úřadu práce v Plzni.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Girls Day se letos konal již podesáté, avšak teprve podruhé odjely na stejnou exkurzi do českých továren také německé žákyně. Projekt žádné statistiky nevede a nikdo tedy neví, kolik děvčat nakonec skutečně přesvědčil.

/*json*/{"map":{"lat":49.674984,"lng":12.160652,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.674984,"lng":12.160652,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V česko-německém pohraničí se dnes konal takzvaný Girls Day, projekt zaměřený k tomu, aby české i německé dívky poznaly technická a přírodovědecká povolání.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24