Veteráni se sešli v Konstantinových Lázních

Konstantinovy Lázně (Plzeňsko) – V Konstantinových Lázních na západě Čech se dnes vzpomínalo na americké osvoboditele. A nejen vzpomínalo, několik válečných veteránů se po pětašedesáti letech přijelo do obce podívat. Starosta na jejich počest odhalil pamětní desku, která bude pobyt amerických jednotek v regionu připomínat. Podle dobových kronik a historických dokumentů se po osvobození Plzně v obci od 10. května 1945 usídlil štáb 16. obrněné divize, poslední Američané z Konstantinových Lázní odešli až v listopadu téhož roku.

První průzkumné jednotky přijely do Konstantinových Lázní 4. května 1945, o tři dny později Američané region obsadili. V klidu a bez bojů. „Podle dostupných informací, které se zachovaly, nepadl na Konstantinolázeňsku v květnu 1945 žádný výstřel,“ potvrdil starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl (nez.) a válečný veterán Erik O. Petersen doplnil: „Když jsem tehdy přišel sem na západ Čech, bylo mi 25 a to jsem byl nejstarší z celé jednotky.“

Přímo v Konstantinových Lázních zřídili Američané dva propouštěcí tábory: pro německé vojáky, kteří prchali na západ před Rudou armádou a naopak pro dělníky nasazené v Říši na práce vracející se domů na východ. „Tábor zasahoval prostor asi deset hektarů na louce,“ vysvětlil Radko Andrejs z Konstantinových Lázní a Jiří Kalista ze Sdružení občanů a přátel Konstantinových Lázní dodal: „Kronikář uvádí, že bylo třeba sehnat 4 psací stroje z místních zdrojů, aby tu administrativu zvládli. Neboť táborem prošlo na 50 tisíc německých vojáků.“

Reportáž Mirky Vildové (zdroj: ČT24)

Poslední americká jednotka opustila Konstantinovy Lázně 20. listopadu 1945. V následujícím roce odešlo německé obyvatelstvo a do regionu se opět vrátili Češi.

V Konstantinových Lázních na západě Čech se vzpomínalo na americké osvoboditele.
Zdroj: ČT24