Zahltí Krušné hory kamiony?

Karlovy Vary - Desítky lidí protestovaly proti rychlostní silnici, která má spojit českou a německou stranu Krušných hor. Tvrdí, že provoz kamionů poškodí tamní přírodu. Podle ministerstva dopravy jsou obavy lidí zbytečné, protože stavba je zatím jen v rovině úvah. Tuto možnost pro nejbližší léta vylučuje i vedení Karlovarského kraje.

Stavba nových silnic by trvale poškodila krušnohorskou přírodu. Oblast by už nebyla atraktivní pro turisty a rekreanty. To jsou největší obavy stovek obyvatel horských obcí z obou stran hranice. „Zničí nádherný ráz zdejší krajiny, kvůli které jsme se sem přistěhovali,“ upozorňuje jeden z protestujících. „Jakmile sem pustí kamiony, bude ta silnice silně vytížená a tady to bude zničené,“ dodává druhý.   

Petici proti kamionové dopravě v Krušných horách podepsaly stovky Čechů. Proti stavbě protestují i německá sdružení. „My jsme v našem regionu nasbírali už dvanáct tisíc podpisů,“ informuje zástupce sdružení BI-B93 Jürgen Schreckenbach. 

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Krajský úřad silnici, která propojuje krušnohorské obce, postupně rozšiřuje. „Směřují ke zprůjezdnění této silnice pro nákladní kamionovou dopravu,“ je přesvědčen zástupce sdružení z Horní Blatné Miloslav Zítka. 

Podle náměstka hejtmana je ale cílem úprav zpřístupnit hory turistům, a ne na ně přivést tranzitní dopravu. „Za Karlovarský kraj tento strach nesdílím. Samozřejmě nemohu vyloučit, že tato silnice bude převedena do silnice prvních tříd a postaví si ji tam vláda i přes odpor místních obyvatel,“ říká náměstek Karlovarského kraje pro dopravu Petr Navrátil. „Jsou to pouze úvahy, že by někdy v budoucnu mohla taková silnice existovat. Nicméně v aktuálním harmonogramu výstavby infrastruktury nic takového není,“ uklidňuje místní a vedení kraje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.  

Náměstek hejtmana předpokládá, že o budoucí podobě dopravy v Krušných horách rozhodnou politici ještě v průběhu letošního roku.

/*json*/{"map":{"lat":50.389656,"lng":12.770638,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.389656,"lng":12.770638,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/