Tachovsko se pomalu vzpamatovává z krize

Tachov - Loni v létě atakovala nezaměstnanost na Stříbrsku dvacetiprocentní hranici. Lidí bez práce tehdy dramaticky přibylo, když z regionu odešel největší zaměstnavatel, firma Alcoa Fujicura. Tehdejší situaci hodnotí nyní starosta Stříbra Miroslav Nenutil jako skutečnou katastrofu. Průmyslové zóny však už začínají obsazovat noví investoři a Tachovsko se vzhledem k dostupné pracovní síle a strategické poloze stává velmi žádanou lokalitou. Podle starostů ale důvod k optimismu ještě zdaleka není.

Masivní propouštění nepostihlo jen Stříbro. Ve Starém Sedlišti u Tachova je aktuálně osmnáctiprocentní nezaměstnanost a nové uplatnění tu hledají lidé jen těžko. Tachovský úřad práce však nabízí rekvalifikační kurzy hrazené z evropských sociálních fondů, po jejichž absolvování by měl člověk více co nabídnout a tím pádem i větší šanci sehnat zaměstnání. Pestrý výběr rekvalifikačních kursů patří do balíčku protikrizových opatření, který starostové na Tachovsku zavedli. Především se sem však snaží nalákat nové investory. A zdá se, že úspěšně.

Jak uvedla Lucie Kocourková, mluvčí z Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, stává se z Tachovska nejvyhledávanější lokalita pro zahraniční i domácí investory. Dva už vstoupili a s dalšími se prý jedná. „V řádech se jedná o stovky nových pracovních příležitostí,“ uzavírá Kocourková. Pomocnou ruku podal i stát. Od začátku roku je Tachovsko na seznamu hospodářsky slabých regionů. Mělo by tak snáz dosáhnout na dotace.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Starosta Stříbra Miroslav Nenutil
Starosta Stříbra Miroslav Nenutil
Více fotek
  • Starosta Stříbra Miroslav Nenutil autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1711/171094.jpg
  • Tachovsko je pro investory lákavá lokalita autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1711/171097.jpg