Plzeňské Benátky opět ožívají

Plzeň – Plzeňská radnice obnovila zajímavé místo v historickém centru. Do mlýnské strouhy, kudy dřív tekla řeka, se vrátila po mnoha letech voda. Kdysi lidé přezdívali tomuto místu plzeňské Benátky. Řeka ale musela ustoupit vodohospodářské regulaci. V dobovém tisku se vedly velké spory o jejím zasypání.

Plzeňský publicista Miroslav Anton uvedl, že místní chtěli strouhu zachovat a organizovali různé protesty. Nyní se voda po více než sto letech do strouhy vrátila. I když jí není tolik jako kdysi, místu vrací svůj dřívější půvab. Mlýnská strouha je završením dlouholeté snahy o příjemné prostředí v centru. „Dokončili jsme také sadový okruh, kde jsou lavičky k posezení i hřiště pro děti,“ sdělila radní města Helena Matoušová (ODS).

Autoři projektu se museli vypořádat s problémem, jak do strouhy vodu znovu nejen dostat, ale také odvést. Původní plán čerpat vodu z plzeňského podzemí byl příliš složitý. Nakonec potrubí vede z řeky Mže. Spoluautorka projektu Irena Tolarová vysvětluje, že voda cirkuluje v závislosti na přítoku, mění se přibližně jednou za 14 dní.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Projekt obnovení strouhy začal již před dvěma lety. Město za něj zaplatilo celkem 65 milionů korun.

Dobová fotografie Plzně
Dobová fotografie Plzně