Za ústeckou autobusovou krizí mohla stát i společnost Viamont

Ústí nad Labem – Společnost Viamont spojená s ministrem Alešem Řebíčkem usilovala v roce 2006 o koupi Dopravního podniku Ústeckého kraje. Česká televize získala dokument, který to potvrzuje. Část zastupitelů v tom vidí jasný motiv ústecké autobusové krize, která před čtyřmi lety na několik měsíců téměř paralyzovala dopravu na severu Čech.

Společnost Viamont oslovuje v dokumentu šéfy dopravního podniku s návrhem, že dopravce koupí. Dopis přitom následoval jen několik týdnů poté, co kraj vypověděl dopravnímu podniku smlouvu. „Nikdo není nenahraditelný, jestli na to dopravní podnik sázel, tak přijde na to, že je nahraditelný,“ řekl v únoru roku 2006 tehdejší hejtman Jiří Šulc (ODS).

Dopravní podnik i někteří zastupitelé se proto nyní domnívají, že důvodem k vypovězení smlouvy mohla být cílená likvidace firmy. „Já jsem celou dobu hledal motiv a tento dopis se jako motiv nabízí,“ řekl ČT krajský zastupitel a nový poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD).

Video Reportáž Terezy Baldové a Roberta Maleckého
video

Reportáž Terezy Baldové a Roberta Maleckého

Dopravní podnik chce od kraje skoro tři čtvrtě miliardy za ušlý zisk. Je ale podle něj na zastupitelích, aby zvážili, co s touto kauzou provést. Krajský úřad tvrdí, že o zájmu společnosti Viamont nevěděl. Konečné slovo tak nakonec zřejmě bude mít opět soud.


Ústecký kraj zažil dopravní kolaps začátkem srpna roku 2006, kdy na čtyři dny přestaly jezdit autobusy Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK), které zajišťovaly zhruba 80 procent linek. Smlouva měla společnosti původně trvat až do roku 2011, kraj ji ale dopravci v lednu 2006 vypověděl kvůli rostoucím požadavkům na úhradu takzvané prokazatelné ztráty. V kraji teď zajišťuje autobusovou dopravu 11 společností, smlouvu mají na osm let. Soudní spory kraje s DPÚK trvají dodnes.

Krajské státní zastupitelství zastavilo stíhání manažerů Dopravního podniku Ústeckého kraje.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24