Kraslice nepřijdou o obor na výrobu hudebních nástrojů

Karlovy Vary - V Kraslicích na Sokolovsku se chtějí pokusit zachránit ojedinělý studijní obor na výrobu hudebních nástrojů. Specializovanou střední školu, která letos končí kvůli nedostatku studentů, převezme od příštího roku kraslická základní škola. Tímto krokem by měla být škola zachována, protože jejím zřizovatelem se stane město a ne kraj.

Unikátní škola na výrobu hudebních nástrojů v Kraslicích po sto čtyřiceti pěti letech končí. Učí se tu už jen posledních jedenáct studentů. Škola tak nesplňuje základní limit ministerstva školství, podle kterého jich musí mít nejméně šedesát. Kraj ale po dohodě s městem našel řešení jak výuku v Kraslicích udržet. „Střední škola bude znovu obnovena, bude fungovat pod hlavičkou základní a mateřské školy v Havlíčkově ulici v Kraslicích, tuto školu tedy nebude zřizovat kraj, ale bude ji zřizovat město,“ vysvětluje mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková. 

Kraj městu pro začátek poskytne sto tisíc korun na zpracování všech podkladů. Přípravné práce povede ředitel základní školy Zdeněk Pečenka, který už má jasno jaké obory studentům nabídne. „Měla by být zaměřena především na řemeslo a na jemné zpracování kovů. Tak úzce zaměřený obor, jako byl obor výroby hudebních nástrojů, tady asi nenajde dostatek uchazečů,“ naznačuje ředitel Základní a mateřské školy Havlíčkova v Kraslicích Zdeněk Pečenka. 

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Nezájmu o tradiční obor se ale nebojí Spolek přátel města Kraslice, který peticí bojoval za zachování střední školy ve městě. „Já se domnívám, že to je jenom dočasné utlumení. Pokud uchováme střední školu v Kraslicích se všemi zkušenostmi těch lidí, kteří tu jsou, tak věci vznikají a zanikají a nikdo neví, co bude za pět let,“ říká organizátor petice ze Spolku přátel města Kraslice Otakar Míka. „Můžeme ten obor nechat tři roky v rejstříku ministerstva školství, ale jestliže tři roky nikoho nepřijmeme do školy, pak už by to byl problém,“ upozorňuje karlovarský radní pro školství Vratislav Emler. 

Převodem střední školy se ještě bude zabývat městské zastupitelstvo, první studenty by škola mohla přijmout příští rok v září.

/*json*/{"map":{"lat":50.329197,"lng":12.509666,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.329197,"lng":12.509666,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/