Využívání chrudimského parku brání havraní kolonie

Chrudim – Radnice, školy i pořadatelé kulturních akcí v Chrudimi si stěžují, že musí při každé hromadné návštěvě parku žádat o povolení krajský úřad. Ten ale říká, že je to obvyklé opatření, které má unikátní ptačí kolonii, která okupuje území parku, ochránit. Nový plán péče o přírodní památku Ptačí ostrovy však vyvolal kritiku a stížnosti. Kulturně společenské využití parku by však bylo možné i podle Českého svazu ochránců přírody.

Místostarosta Chrudimi Roman Málek (KDU-ČSL) potvrdil, že podle dokumentu jsou akce v parku kvůli havranům nežádoucí. Krajský úřad však tvrdí, že havraní kolonie v parku Na Střelnici je široko daleko výjimečná a plán péče nikoho výrazně neomezuje. Vedoucí oddělení ochrany přírody Vladimír Vrána říká, že v době hnízdění musí být rušení maximálně omezeno.

Dohodu s krajským úřadem potřebovala i střední zemědělská škola. Návštěvy parku byly součástí výuky. Ředitel Střední školy zemědělské a vyšší školy zemědělské Chrudim Stanislav Valášek je podle svých slov překvapen. Žáci prý totiž parkem jen procházejí, jinou činnost tam nedělají. Vedení školy si naopak stěžuje na statisícové škody, které havrani působí na polích.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Kvůli omezení v parku se letos v parku poprvé nekonala Bambiriáda. „Letos jsme se rozhodli změnit místo konání na letní plovárnu,“ nechal se slyšet pořadatel Bambiriády Martin Benák. Roman Málek dodal, že kraj si v podstatě může dělat, co se mu zlíbí, a město msmí jen přihlížet. Kraj se odvolává na platné zákony. Stěžovatelé požadují jednání a hledání kompromisu.