Hygienici na Liberecku sbírali klíšťata

Liberecko – Účelem sběru klíšťat na Liberecku bylo zjistit, jak jsou infikovaná. Právě v tomto kraji měli loni nejvíc případů lymské boreliózy, onemocnělo 300 lidí. Hygienici se zaměřují jednak na místa, kde se pohybuje hodně lidí, a také na oblasti, odkud je hlášeno nejvíc infekcí. Do týdne budou hygienici znát, jaká rizika letos hrozí.

S vlajkou, na kterou se klíšťata chytají, vyrazily do lesů hned po ránu. Dušana Kafková z Krajské hygienické správy Liberec říká, že největší aktivitu mají klíšťata právě ráno a v podvečer. Proti bakteriální infekci, kterou přináší lymská borelióza, se nedá očkovat. „Je nutná dobrá spolupráce infektologů, dermatovenerologů a epidemiologů,“ prohlásila epidemioložka Jana Prattingerová.

Druhá nejčastější nemoc, kterou klíšťata přenášejí, je klíšťová encefalitida. O život v těchto dnech bojuje v českolipské nemocnici 64letý myslivec právě s touto diagnózou. Proti encefalitidě je přitom velmi účinné očkování. Ředitel Krajské hygienické správy Liberec Vladimír Valenta potvrdil, že v současné době je vzestupný trend klíšťové encefalitidy.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Pokud máte přisáté klíště, rozhodně ho nevyndávejte krouživým pohybem, ale snažte se ho vyviklat ze strany na stranu, jak radí hygienici. Lymská borelióza se v počátku projevuje na pokožce, a to červenými skvrnami, které mají uprostřed bílou plochu. Příznakem klíšťové encefalitidy bývají vysoké horečky a silná bolest hlavy.

Klíšťata
Klíšťata