Karlovarští symfonici jsou v pohotovosti

Karlovy Vary – Zhruba dvě stovky lidí dnes v Karlových Varech demonstrovaly za odvolání ředitele Karlovarského symfonického orchestru a městské radní pro kulturu. Oba činitelé podle většiny hráčů vedou toto těleso k zániku, zástupci města s argumenty nesouhlasí. Podle symfoniků radnice zmanipulovala výběrové řízení a násilně dosadila do funkce ředitele orchestru Zdeňka Vikora. Hudebníci jsou přesvědčeni, že není dobrým manažerem. Hráči protestují také proti snižování úvazků a transformaci příspěvkové organizace do obecně prospěšné společnosti. Tvrdí, že v orchestru vládne chaos. Demonstraci na dnešek svolali také proto, že jsou přesvědčeni, že magistrát jejich požadavky přehlíží.

Více než 40 hráčů z přibližně padesátičlenného orchestru už podepsalo stávkovou pohotovost. Kvůli vyhrocené situaci a snižování úvazků uvažují někteří hudebníci o odchodu. „Žena se třemi dětmi na poloviční úvazek bere 10 tisíc čistého,“ uvedl člen umělecké rady Karlovarského symfonického orchestru Martin Petr a jeho kolega v radě Aleš Janoušek doplnil: „Nemáme možnost hrát velké symfonie, potažmo si vydělávat peníze. Orchestr je malý, neprodejný.“ Ředitel orchestru Zdeněk Vikor se brání, že zastupitelé orchestru snížili dotaci, a proto následovala nepopulární opatření: „Nikoho jsme nepropustili, pouze jsme snižovali úvazky. Takže jsme se chovali sociálně.“

Opoziční zastupitelé jsou přesvědčeni, že město příliš utrácí za velké projekty, a proto mu chybí peníze na kulturu. „Symfonický orchestr je historická tradice, klenot kultury města Karlovy Vary, o který město nesmí přijít,“ ujistil Jiří Kotek (Alternativa). Radní tvrdí, že se krize v symfonickém orchestru zvrhla v předvolební boj. „Ustoupit tak, že bychom odvolali pana ředitele nebo že bych odstoupila já, to se určitě nechystá,“ prohlásila městská radní pro kulturu Dagmar Laubová (ODS).

Video Události, komentáře s Jindřichem Ptáčkem
video

Události, komentáře s Jindřichem Ptáčkem

Události, komentáře s Jindřichem Ptáčkem

UK, 14.06.2010

Reportáž Antonína Bruštíka

Ustoupit nechtějí ani symfonici. Pokud město ředitele neodvolá, zřejmě už v červenci začnou jednat o vyhlášení stávky.

/*json*/{"map":{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Zhruba dvě stovky lidí dnes v Karlových Varech demonstrovaly za odvolání ředitele Karlovarského symfonického orchestru a městské radní pro kulturu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24