Liberecký kraj si půjčí půl miliardy na opravy mostů, opozice je proti

Liberec - Liberecký kraj si půjčí od Komerční banky půl miliardy korun na rekonstrukci zničených mostů. Krajské zastupitelstvo dnes další zadlužení schválilo navzdory námitkám opozičního hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Kraji podle nich zcela chybí jasná koncepce, opravy totiž potřebují i školy a nemocnice. Už nyní přitom kraj splácí závazky za bezmála miliardu, uvedl starosta Desné a krajský zastupitel Marek Pieter. Starostové se obávají, že kraj nebude mít kvůli splátkám peníze na další rozvoj, protože jeho příjmy výrazně poznamenala hospodářská krize. Vadí jim i to, že u kraje nevidí snahu hledat úspory.

Na konci loňského roku splácel kraj úvěry a další dluhy za bezmála 950 milionů korun, největší část představuje úvěr 750 milionů, který si vzal kraj v roce 2006 na rekonstrukce krajských silnic II. a III. tříd. Poslední peníze kraj vyčerpal letos na jaře a teprve od příštího roku začne peníze splácet. Nový půlmiliardový úvěr bude splácet deset let, navíc zaplatí bezmála 63 milionů korun. „Nabídky předložili čtyři uchazeči, ta od Komerční banky byla ale nejvýhodnější,“ uvedl hejtmanův náměstek pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

53 mostů čeká kompletní oprava

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Podle Seppa jsou opravy mostů nutné. Třetina ze 664 mostů na silnicích II. a III. tříd, které má kraj ve správě, je ve velmi špatném až havarijním stavu. Některým z nich hrozí uzavření: „Na rekonstrukci 219 mostů, které jsou v nejhorším stavu, bychom potřebovali 750 milionů korun, to si ale nemůžeme dovolit.“ Proto bylo podle něj vybráno 53 mostů, které jsou v nejhorším stavu, a díky úvěru by se měly v příštích třech letech dočkat kompletní opravy. „Jejich stav se zhoršuje takovým tempem, že pokud budeme ještě vyčkávat, zaplatíme navíc trojnásobek toho, co nás budou stát úroky úvěru,“ dodal.

Zhruba 40 procent silnic v kraji je stále v nevyhovujícím či havarijním stavu. Na kompletní opravu by kraj potřeboval kolem tří miliard. Napjatý rozpočet ale tak obrovské investice nedovoluje. Kraj loni hospodařil s rozpočtem 7,286 miliardy korun, výdaje byly o více než 240 milionů korun vyšší než krajské příjmy. „Nemuseli jsme se zadlužovat jen díky tomu, že jsme zapojili prostředky, které kraj v minulých letech naspořil,“ upozornil předseda klubu Starostů Martin Půta. Pro letošní rok kraj připravil úsporný rozpočet s vlastními příjmy a výdaji 2,144 miliardy korun, celkově ale bude opět asi sedmimiliardový, díky dotacím pro školství a oblast sociálních věcí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto