Změna územního plánu je prvním krokem k realizaci stavby. Lokalita určená pro zeleň se změní na území určené k výstavbě. Jedinou možnou zástavbou je ale koncertní a kongresové centrum, řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová (ODS). Pro změnu územního plánu z roku 2000 bylo 26 zastupitelů, jeden proti a šest se zdrželo hlasování. Území je součástí bývalého vojenského areálu a je ve vlastnictví města. To ho dlouhodobě pronajalo pražské společnosti PMD, jež se má postarat o rozvoj lokality. Firma s projektem souhlasí.
Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však loni v lednu další jednání načas zmrazila. Navržený „rejnok“ má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru.
„Mám velikou radost - především proto, že pokračuje dílo Jana Kaplického a že se snad bude (stavba v Českých Budějovicích) realizovat,“ reagovala na rozhodnutí města vdova po architektovi Eliška Kaplicky. Odkaz svého muže stále udržuje, zejména uvádí, že bude dál prosazovat jeho projekt budovy Národní knihovny, který ale v Česku zcela ztratil politickou podporu. Radost z přístupu města má i Jiřičná, i když si je vědoma velké zodpovědnosti při případné realizaci stavby: „Mě strašně potěšilo, že se Budějovice rozhodly pokračovat v projektu. Na druhé straně z toho mám obrovský strach.“ Pracovat na projektu, jehož autorem je někdo jiný, je podle ní velmi náročné.
Projekt počítá i s tanečním parketem, restaurací, kavárnou a obchody
Kongresové centrum Antonína Dvořáka má mít dva koncertní sály pro 1 000 a 400 posluchačů. Ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla a měl by se do nich vejít i stočlenný symfonický orchestr s velkým sborem. Projekt počítá i s tanečním parketem, restaurací, kavárnou a malými obchody. Kongresová a komerční činnost by měla sloužit k zabezpečení vyrovnaného provozního rozpočtu, aby bylo možné pořádat kulturní akce.