V domě Františka Křižíka vzniklo muzeum elektrotechniky

Plánice - Oblouková lampa nebo více než sto let starý elektrický generátor jsou součástí interaktivní expozice v nově opraveném rodném domě Františka Křižíka v Plánici. Veřejnosti se otevřel po tříleté pauze. Rozsáhlou rekonstrukci domu plánická radnice původně neplánovala. Když chtěla před několika lety nechat opravit podlahy v domku, zjistilo se, že pod podlahou je sklep se stavební sutí, o němž nikdo nevěděl.

„Rekonstrukcí prošly všechny podlahy či obvodové zdi,“ řekl starosta Plánice Václav Petrů. Veškeré náklady na rekonstrukci se podařilo radnici uhradit z darů a dotací, stejně jako náklady na interaktivní expozici.

Hlavním lákadlem je oblouková lampa

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Návštěvníci tu uvidí renovované soustrojí, které simuluje výrobu elektrické energie zhruba před 100 lety v čachrovské elektrárně. „Nedílnou součástí je i oblouková lampa z roku 1884, která rovněž představuje, jakým způsobem fungovalo elektrické osvětlení na konci 19. století,“ konstatoval Jan Mikeš, spoluautor expozice.

Expozici doplňují historické fotografie, kompletní životopis slavného českého vynálezce a také několik dokumentárních filmů o Františku Křižíkovi. „Podařilo se vlastně vybudovat muzeum elektrotechniky určitého období,“ řekl potomek Františka Křižíka Čestmír Bárta.