Soud nepovolil stavbu plavebního kanálu u Přelouče

Pardubicko – Kontroverzní projekt splavnění Labe do Pardubic narazil na další nečekanou překážku. Krajský soud totiž zrušil rozhodnutí přeloučské radnice a pardubického krajského úřadu, které povolilo stavbu plavebního kanálu u Přelouče. Důvodem jsou pochybení ve stavebním řízení. Verdikt vítají hlavně ekologové, kteří už léta proti splavnění otevřeně bojují.

Mluvčí Krajského soudu Hradec Králové Aleš Korejtko informoval, že v odůvodnění rozhodnutí přeloučské radnice nebyly uvedeny podklady pro jeho vydání. Radnici v Přelouči i krajský úřad rozhodnutí soudu překvapilo. Sporným územím už léta zůstávají Slavíkovy ostrovy s chráněným druhem rostlin a živočichů.

Podle vedoucího odboru stavebního, vodoprávního a dopravy MÚ Přelouč Lubomíra Novotného byly dostatečné podklady, rozhodnutí soudu však úřad respektuje. Stavební řízení se vrací k novému doplnění. Odpovědní pracovníci krajského úřadu se k výhradám soudu nevyjádřili, nebyli k zastižení.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Pardubický kraj na rozdíl od ekologů splavnění dál prosazuje, stejně jako investor. „Stavba kanálu je i nadále naší prioritou. K rozhodnutí soudu se zatím nebudeme vyjadřovat, dokud neobdržíme písemné rozhodnutí,“ sdělil mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Václav Straka. Podle zastánců projektu by splavnění Labe regionu pomohlo.

Ekologické organizace za víc než dvoumiliardovou investicí vidí zbytečné vyhazování peněz. Miroslav Patrik z organizace Děti Země se nechal slyšet, že stát do projektové přípravy investoval 800 milionů korun. „Všechna rozhodnutí, která jsme vydali, byla napadena odvoláním,“ dodal Lubomír Novotný.

Proti nejnovějšímu verdiktu krajského soudu je možné podat pouze kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.