Expozici věnovanou výrobě pilníků otevřeli v Semilech

Semily – Svou řemeslnou tradici si chtějí připomenout v Semilech. Otevírají proto pohled do Semil před 200 lety skrz muzeum pilníků. Podobně jako na Jablonecku lidé doma navlékali korálky skleněné bižuterie, v Semilech vyráběli až do roku 1956 právě pilníky. Tradice výroby nyní ožívá v expozici pilníkářství jako turistická atrakce.

Průvodkyně expozicí pilníkářství Lenka Vanclová říká, že expozice je k vidění ve velmi útulné chaloupce. „Lidé, kteří zde žili, si výrobou pilníků přivydělávali k chudému způsobu života, jenž vedli,“ doplnila vedoucí odboru kultury Městského úřadu Semily Kateřina Šromová.

Atmosféra domkářského života v Podkrkonoší se zachovala v chalupách v Jílovecké ulici. Přečkaly požáry i růst města. Technika a historie podle autorů expozice lákají. Ruční výroba pilníků se přitom udržela už jen v jedné dílně na Vysočině.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Lenka Vanclová se nechala slyšet, že expozice ukazuje celý postup výroby pilníků, návštěvníci si dokonce mohou zkusit zhotovit si pilník. Expozice vznikla za patnáct tisíc korun, z nadšení a z předmětů od soukromníků. Menší úpravy chalupy ji umožní zpřístupnit celoročně.

Pilníky
Pilníky