Karlovarští odmítají další „pomník“ Ivany Doubové

Karlovy Vary - V Karlových Varech - Doubí protestují lidé peticí proti stavbě bytového komplexu. Magistrát mu dává zelenou a místní říkají, že je to další důkaz vstřícnosti města k velkým, především ruským investorům. Část veřejnosti kritizuje stavební boom ve městě jako megalomanský a odporující územnímu plánu. Pod většinou rozhodnutí je podpis současné vedoucí odboru rozvoje a urbanismu Ivany Doubové.

Bytový komplex Gaspar House se dvěma podzemními a šesti nadzemními patry má stát asi pětadvacet metrů od krajního domu vilové čtvrti. Přes ulici je vesnička SOS pro náhradní rodiny opuštěných dětí. Monolit má zakrýt výhled z vedlejšího panelového domu. Petici proti vstřícnosti města podepsalo na sto třicet lidí. „Stavba by neměla bránit normálnímu žití, měla by zapadat do krajiny, nebránit ve výhledu,“ je přesvědčena obyvatelka Karlových Varů - Doubí Marcela Palovová.

Petice je adresná. Ivana Doubová podle ní nebere na vědomí závazné limity územního plánu. Nerespektuje ani pravomocné územní rozhodnutí z roku 1996, podle kterého mají být na pozemku menší domy a parkoviště. „Územní rozhodnutí bylo vydáno a bylo platné. V tuto chvíli se dělá změna územního rozhodnutí, protože nebylo naplněno,“ hájí se vedoucí odboru rozvoje a urbanismu úřadu územního plánování Ivana Doubová. „Územní rozhodnutí musí respektovat platný územní plán schválený zastupitelstvem města a potvrzený vyhláškou. Od těchto dokumentů se nesmí žádné rozhodnutí odchýlit,“ vysvětluje nezávislý projektant Miloslav Rusev.    

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Petice přímo žádá odvolání Ivany Doubové, přidávají se i opoziční zastupitelé. „Na mne to působí tak, že její vstřícnost je přímo úměrná síle nebo velikosti investora,“ domnívá se opoziční zastupitel Petr Kulhánek. „Peticí se v současné době zabývají právníci města, ti doporučí radě města další postup,“ uvádí mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopal. Podle něho by měl magistrát odpovědět do třiceti dnů od podání.