Pardubický kraj zrušil většinu lékařských pohotovostí

Polička – Na začátku letošního roku zrušilo vedení Pardubického kraje mnoho pohotovostí. Od 1. července nefungují další dvě, v Červené Vodě a v Poličce. Města na jejich provoz nemají peníze a kraj tvrdí to samé. Lidé tak budou muset spoléhat na záchranáře nebo okolní nemocnice.

Zatímco Hlinsko svoji lékařskou pohotovost po měsících dohadů s vedením kraje ubránilo, Polička ne. Pacienti z tohoto města i okolních obcí musí nově za lékařem do Litomyšle nebo do Svitav. Cesta jim trvá půl hodiny i déle. Přitom ještě v březnu loňského roku kraj garantoval, že lékařskou službu první pomoci v Poličce zachová.

Podle starosty Poličky Jaroslava Martinů (ODS) jde o neseriózní věc. Krajský úřad tvrdí, že neměl na vybranou. Musí šetřit peníze. Radní zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD) říká, že kraj tuto službu doplácel. Obyvatelé Poličky a okolí se teď musí spoléhat pouze na záchranáře.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Vedoucí lékař Záchranné služby Pardubického kraje Otomar Kušička ujistil, že akutní stavy jsou zajištěny lékařskou výjezdovou skupinou přímo v Poličce. Nespokojeným starostům obcí a Poličky vadí, že je kraj postavil před hotovou věc, podle nich dal prostě přednost penězům před pacienty.

Jaroslav Martinů hovoří o omezení lékařské služby. „Pokud za celou sobotu přijdou dva pacienti, pak je podle nás zbytečné udržovat takovou službu,“ nechala se slyšet Markéta Tauberová. Spor vedení kraje se starosty je tak u konce. Polička boj o svoji lékařskou pohotovost definitivně prohrála.

/*json*/{"map":{"lat":49.9017112173,"lng":16.1004638672,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.715600546641,"lng":16.259765625,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/