Liberecké děti nastoupily na univerzitu

Liberec – V Liberci se otevřela dětská univerzita. Školáci, kteří tráví prázdniny doma, se v rámci projektu „STARTTECH – Začni s technikou“ v laboratořích tamní technické univerzity zabaví a leccos přiučí. A kantoři věří, že tak aspoň část dětí zlákají ke studiu technických oborů. Na děti čekaly zajímavé chemické pokusy, seznámily se s technologiemi obrábění, vyzkoušely si frézování, montáž a strojnické měření nebo různé úpravy textilií. Prázdninová akce byla obsazená do posledního místa. Na univerzitě již zvažují, že nabídku podobných akcí rozšíří.

Zubní pasta pro slona. V podstatě jde o jednoduchý pokus, pro děti je to však kouzlo, které chtějí opakovat. Chemie na dětské univerzitě dostává zábavnou podobu. „Jejich zájem o práci v laboratoři je velký, až neočekávaně aktivní,“ uvedl chemik Bořivoj Jodas z Technické univerzity Liberec (TUL). Dětská univerzita přijala třicet školáků od sedmi do patnácti let. Kromě pokusů v laboratořích zkoušejí také výrobu textilu nebo kovoobrábění v dílnách. „Chemie se mi líbí, táta se tím živí,“ tvrdí jeden ze studentů dětské univerzity.

Dětská univerzita funguje jako hlídací služba i nábor zároveň. Je součástí kampaně Starttech, která propaguje studium technických oborů. Škola na ni získala dohromady 11 milionů korun z fondů Evropské unie. I proto je den na univerzitě pro děti zdarma. „Předpokládáme, že v budoucnu se alespoň někteří z nich stanou studenty naší školy. Je to tedy jakási marketingová akce, která by měla přilákat studenty ke studiu technických oborů,“ prohlásil vedoucí kampaně Starttech Miloš Hernych a mluvčí TUL Jaroslava Kočárková doplnila: „Program probíhá ve dvouhodinových intervalech, potom se děti vymění a jdou jinam, kde si vyzkoušejí zase něco jiného.“ Letos trvá studium na dětské univerzitě zkušebně pouze jeden den, příští rok se protáhne na týden.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Technická univerzita v Liberci zopakuje program pro děti během prázdnin celkem čtyřikrát. Kdo se ale nepřihlásil včas, má smůlu. Je totiž beznadějně obsazeno.

/*json*/{"map":{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V Liberci se otevřela dětská univerzita.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24