Vrátí se domažlická socha pohraničníka na své původní místo?

Domažlice – Socha pohraničníka se psem, která byla 35 let jednou z dominant Domažlic, by se po 20 letech mohla vrátit na své původní místo. Dílo akademického sochaře Zdeňka Němečka je totiž podle výsledků ověřování vlastnických vztahů majetkem města, které zvažuje referendum o osudu sochy. Už dnes rozděluje domažlické obyvatele na dva tábory.

Golem – tak nazývají sochu pohraničníka se psem obyvatelé Domažlic. Třímetrový obr už ale dvacet let leží pod nánosy prachu na stejném místě, v garážích technických služeb města, jak upřesnil jejich vedoucí Jaroslav Zavadil. Socha pohraničníka se psem, která je dílem akademického sochaře Zdeňka Němečka a jejíž podstavec vytvořil architekt Jan Kaplický, byla odhalena v roce 1965 a odstraněna byla z bezpečnostních důvodů na počátku devadesátých let.

„Na sochu přispívali všichni pohraničníci z povolání i základní služby. I já jsem přispíval,“ nechal se slyšet předseda výboru Klubu Českého pohraničí Miroslav Macháček. Ještě v roce 1965 při Chodských slavnostech pohraničníci sochu darovali městu. Nezachovaly se ale žádné darovací listiny, jen pár zmínek v kronice. Až před pár týdny se vlastnický vztah města k soše potvrdil.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Starosta Domažlic Miroslav Mach informoval, že nyní se město rozhoduje, co bude se sochou dál. Jednou z možností je vrátit ji na původní místo. Klub Českého pohraničí je jednoznačně pro to, aby se socha vrátila, jak potvrdil jeho předseda okresní rady František Meca. „Domažlice by se měly chlubit úplně něčím jiným, rozhodně ne symbolem násilí a nesvobody,“ namítá předseda Konfederace politických vězňů Plzeň Jaroslav Cuhra.

Jestli se socha pohraničníka vrátí zpět na své původní místo, rozhodne až nové zastupitelstvo, které vzejde z říjnových voleb.

Původní místo, kde socha stála
Původní místo, kde socha stála