Juknout se na juku v květu je možné v pražské Tróji

Praha/Trója – Pražská botanická zahrada v Tróji se chlubí českým unikátem. V expozici Mexiko tam rozkvetly dvě vzácné stromové juky, jejichž přirozeným domovem je vyprahlá mexická prérie. K tomu, aby po mnoha letech opět kvetly, je podle botaniků zřejmě vybudilo dlouhotrvající horko. To, že jsou rostliny v plném květu, je skutečně velkou událostí. Juky totiž, než poprvé rozkvetou, sbírají sílu někdy dlouhou dobu. V lidovém léčitelství je juka ceněna pro čistící účinek, podporuje látkovou výměnu a usnadňuje odstranění jedovatých látek z těla. Příznivě působí při kožních problémech, při hojení ran, snižuje bolest kloubů. Udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi a může snižovat riziko výskytu nádorových onemocnění.

Na severním svahu botanické zahrady v Tróji rozkvetly vzácné mýdlové stromy. Řeč je o jukách, jimž se díky obsahu látek s čistícím účinkem právě takto říká. Pocházejí z Mexika a Texasu a mnohé druhy zdomácněly i v Česku. Ne však všechny, některé juky totiž nemají rády vlhko. „Raritou je Yucca thompsoniana a Yucca elata, které kvetou letos poprvé a přečkaly i tu ošklivou zimu,“ uvedla vedoucí skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. m. Prahy Eva Smržová. K tomu, aby stromové juky vykvetly, sbíraly sílu desítky let. Elata rozkvetla po patnácti, thompsoniana dokonce až po pětadvaceti letech. „Vyskytují se málokdy, je to dané podmínkami, které tady v Tróji panují. Podloží je zde velmi propustné a je tu v zásadě tepleji než jinde v Čechách,“ dodala Eva Smržová.

Jde především o třicetiarový pozemek, na němž botanici vytvořili malou mexickou prérii. „Vedle někdy kvetoucích opuncií jsou tady juky a další suchomilné a přitom mrazuvzdorné rostliny,“ vysvětlila mluvčí botanické zahrady Marcela Uhlíková. Rostliny v expozici doplňují další artefakty prérie, jako je například kostra uhynulého zvířete, zkamenělé dřevo nebo erozí vyhlodaná torza kaktusů.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Expozice Mexico v trojské botanické zahradě se stále buduje a pro veřejnost je zatím otevřena pouze o víkendech.

/*json*/{"map":{"lat":50.122546,"lng":14.427813,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.122546,"lng":14.427813,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Pražská botanická zahrada v Tróji se chlubí českým unikátem, v expozici Mexiko tam rozkvetly dvě vzácné stromové juky.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24