Na Českolipsku platí zákaz zalévání vodou z potoků

Českolipsko – Dlouhotrvající sucho a rekordní tropické teploty způsobují na některých místech republiky vysychání hlavně menších toků. Na Českolipsku proto vodohospodáři zakázali používat vodu z některých potoků a říček k zalévání zahrádek. Opatření pod hrozbou pokuty potrvá do konce prázdnin.

Místo zurčícího potoka téměř vyschlé koryto – tak teď vypadá většina menších toků na Českolipsku. Povodí Ohře proto zakázalo lidem, aby z potoků a říček brali vodu pro své zahrádky. Mluvčí Městského úřadu Česká Lípa Kateřina Kotková informovala, že porušení vyhlášky je zpoplatněno pokutou deset tisíc korun.

Od 1. srpna však vstoupí v platnost novela vodního zákona a pokuta může činit až dvacet tisíc. Zákaz odběru vody z menších toků už zvažují i na Liberecku a Jablonecku. S ohledem na předpověď meteorologů, kteří očekávají další tropické dny bez srážek, je to prý jen otázkou času.

Už teď je na Liberecku téměř vyschlé koryto Harcovského potoka, hladina klesla pod tři centimetry. Podobně je na tom Kamenice v Kristiánově. Podobný zákaz jako na Českolipsku platí například také na Děčínsku nebo v obci Stříbrná na Sokolovsku.