Sokolovské kryty hledají využití

Sokolov (Karlovarský kraj) – V jednom z bývalých protiatomových krytů v Sokolově otevřel soukromý sběratel muzeum předmětů dvacátého století. Pro návštěvníky je zajímavý i samotný objekt. Většina vybavení krytu je totiž stále funkční a lidé zde mají šanci si prohlédnout opatření, která měla ochránit obyvatelstvo před jaderným útokem nebo havárií místní chemičky. Ve městě jsou podobných objektů desítky, vybudovat je stálo v minulosti stovky milionů korun. V době studené války se počítalo, že by se v nich mohlo ukrýt před jaderným útokem celkem jedenáct tisíc lidí. Dnes se však pro kryty hledá využití jen těžko.

Sběratel a nájemce Jiří Zubko počítal i s tím, že pro návštěvníky bude hodně poutavý a poučný samotný kryt. Několik stovek exponátů v jeho prostorách má podle sběratele mimo jiné vyvolat u dříve narozených spíš pozitivnější vzpomínky na věci, které sami používali. Vedle sebe tu stojí třeba moped Java z roku 1958, zubní vrtačka z třicátých let nebo žigulík ze sedmdesátých let. A potom spousta zemědělského nářadí, kuchyňských a jiných potřeb. Jsou tu ale i věci, které hlavně mladým lidem už nic neříkají. Třeba školní a obecní rozhlas v nich vzbuzuje zcela jiné asociace: „Je to jako jukebox v hernách.“

Sokolovská radnice i další majitelé obhospodařují ve městě 43 velkých protiatomových krytů. „Vlastnictví krytů přináší jakémukoli vlastníkovi nemalé problémy a hlavně výrazné finanční náklady. V případě města to jsou ročně stovky tisíc korun,“ prohlásil starosta Sokolova Karel Jakobec (ODS).

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Asi nejnavštěvovanější je kryt pod sokolovskou 5. základní školou, kde radnice zřídila dopravní hřiště. Přišlo asi na 140 tisíc korun.

/*json*/{"map":{"lat":50.181397,"lng":12.639736,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.181397,"lng":12.639736,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V jednom z bývalých protiatomových krytů v Sokolově otevřel soukromý sběratel muzeum předmětů dvacátého století.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24