Plzeňský biskup požehnal na D5 motoristům

Plzeň - Plzeňský biskup František Radkovský požehnal v sobotu motoristům a automobilům. V předvečer svátku svatého Kryštofa, patrona motoristů a cestujících, vyprosil boží pomoc u dálniční kaple na D5 u Plzně, kde se sešlo okolo padesáti lidí. Žehnání motoristům a automobilům navíc proběhlo ve dva roky staré dálniční kapli vůbec poprvé.

Desítky lidí si nejprve vyslechly krátké kázání a na závěr biskup plzeňský požehnal všem zaparkovaným autům. „Žehnání není žádná magie. Jde o to, vyprosit boží požehnání především pro ty, kteří sedí za volantem a mají za jízdu odpovědnost,“ uvedl Radkovský.

Podle účastníků požehnání je konání podobných akcí prospěšné pro silniční „kulturu“. „Myslím, že takovéto akce mohou lidi zklidnit,“ prohlásil jeden z účastníků žehnání, motorkář Zdeněk Frank.

Žehnání motoristům proběhlo v době, kdy policisté výrazně posílili kontroly po celém Česku, a to včetně Plzeňského kraje, kde policisté za první pololetí evidují více než třináct set dopravních nehod. „V důsledku těchto dopravních nehod zemřelo 22 lidí a několik set při nich utrpělo zranění. Za období prázdnin to bylo více než 170 dopravních nehod, při kterých utrpěly desítky osob zranění,“ přiblížila policejní mluvčí Západočeského kraje Martina Zoubková.

Letošní žehnání motoristům a automobilům nebude podle plzeňského biskupa ojedinělé. Motoristé a věřící se sejdou při podobné akci u dálniční kaple nejpozději za rok.

Žehnání motoristům
Žehnání motoristům