Makovská čapí mláďata se rozloučí s rodiči

Táborsko – Hvězdy internetové reality show, čapí rodinu ze záchranné stanice Makov, čeká loučení. Mláďata, která se v květnu vylíhla a odrostla pod kontrolou kamery, už se chystají na první cestu do teplých krajin. Rodiče je doprovázet nebudou, kvůli zranění totiž nemohou létat. S těmi letošními už odchovali dvacet mláďat.

Pro čapí rodinu z přízemního hnízda byl letošní rok výjimečně příznivý. V dubnu se rodiče Anička a Honza před objektivem internetové kamery pečlivě starali o pět vajec a nyní nad nimi většina potomků lítá. Jednoho vychovali v jiném hnízdě adoptivní rodiče. Dvě čápata vyrostli bez cizí pomoci a dvě slabší pro jistotu dokrmovali pracovníci stanice.

K rodičům na zem se teď vracejí už jen na noc. Nácvik na první cestu do teplých krajin je u konce. Létání i přistání zvládají bravurně, a to i přesto, že na rozdíl od ostatních čápat svoje rodiče létat nikdy neviděli. Dřív než mávat křídli navíc uměli chodit.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

„Po vzoru svých rodičů opustili hnízdo úplně poprvé tak, že sešli, a teprve po čtrnácti dnech začali zkoušet létání,“ nechala se slyšet pracovnice Záchranné stanice živočichů Makov Jiřina Račanová. Čápi od rybníka Makov mají díky internetu fanoušky po celém světě.

/*json*/{"map":{"lat":49.340335733,"lng":14.1122817993,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.362700341654,"lng":14.096145629883,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/