V olomoucké zoo se narodil malý hrošík liberijský

Olomouc – Zoologická zahrada na Svatém Kopečku v Olomouci opět rozšířila letošní seznam nově narozených mláďat. Před deseti dny se tam narodilo mládě hrošíka liberijského. Agáta je sedmým mládětem tohoto druhu, které se v Olomouci narodilo. „Při narození měla Agáta hmotnost 6,70 kilogramu. Má se čile k světu, po týdnu se její hmotnost zvýšila na 7,2 kg a dnes měla skoro 8,5 kilogramu. Přírůstek není příliš vysoký, ale chovatelky mají již zkušenost z předchozích odchovů, že v prvním týdnu života se hmotnost mláďat hrošíků příliš nezvyšuje,“ uvedla mluvčí zahrady Hana Labská.

Agáta po narození ještě neumí plavat, ošetřovatelé proto museli vypustit bazének v pavilonu a mládě pravidelně koupou, aby se mu provlhčila kůže. Matka Agáty – hrošice Blanka – je jedním z nejstarších zvířat, která olomoucká zoo chová. Starší jsou jen někteří plameňáci, kteří žijí v zoo od 70. let a přišli tam už jako dospělí ptáci.

Potomci Blanky a samce Kvida jsou roztroušeni po celé Evropě. Zatím není jasné, zda malá Agáta zůstane v rodném výběhu, u matky ale musí zůstat minimálně příští tři roky.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Hrošík je pralesní zvíře, není způsobem života vázán na vodu tolik jako jeho příbuzný hroch obojživelný. Žije samotářsky, nanejvýš v párech nebo tříčlenné rodině. V nebezpečí neprchá do vody, ale snaží se zachránit útěkem. Je aktivní spíše v noci, přes den pospává pod vývraty stromů. V zajetí se dožívá 30 až 40 let.

Hrošík liberijský je považován za ohrožený druh, o početních stavech tohoto pralesního zvířete nemá však nikdo ani přibližnou představu. Zatím se zdá, že počty hrošíků dramaticky klesají. V zajetí se rozmnožují poměrně dobře. Mládě žije s matkou do věku tří let.