Extrémní vedra překvapivě nepřinesla rybám hromadný úhyn

České Budějovice – Kontrolní výlovy, které v těchto dnech na jihu Čech končí, prokázaly, že mimořádné horko z počátku července kapři v pořádku přestáli. Někde sice počítají nezbytné ztráty, protože extrémní teploty snižují obsah kyslíku ve vodě, v hlubších nebo výše položených rybnících ale ryby naopak rychle přibíraly.

„Maximální teploty dosahovaly až 29 stupňů, což rybám skýtalo velmi špatné prostředí, v němž docházelo ke kyslíkovému deficitu,“ řekl ČT ředitel hlubockého rybářství Vladimír Kaiser. A ředitel českobudějovických rybníků Pavel Hartman dodává, že velkou roli sehrály až patnáctistupňové teplotní rozdíly v rybnících, kdy na okrajích dosahovaly až 30 stupňů.

Největší problémy zaznamenali majitelé mělkých rybníků bez větších přítoků, tam extrémní teploty znamenaly největší úhyny ryb. Naopak majitelé hlubších nádrží mohli počítat s vyššími přírůstky.

Rybáři po vlně veder kontrolují kvalitu vody denně. Rybám některé typy sinic nebo vodního květu nevadí, jiné pro ně ale mohou být, stejně jako pro lidi, toxické. Situace by se měla podle majitelů rybníků postupně uklidnit. Teplota vody v jejich nádržích se pohybuje mezi 18 až 25 stupni a meteorologové v nejbližších dnech další prudký růst teplot nečekají.