Šumava - Bavorský les: Fotograf vypráví o jednom kraji

Železná Ruda – Na Železnorudských slavnostech se minulý pátek uskutečnil křest knihy, která vůbec poprvé mapuje dvacetileté soužití Čechů a Němců na Šumavě po pádu železné opony. Titul na dvoustech fotografiích představuje běžnou denní práci, slavnosti, tradice a zvyky současných lidí, jež spolu obývají jeden kraj, aniž by si uvědomovali státní hranice. Autor, zdejší fotograf a cestovatel Václav Chabra, nad knihou strávil čtyři roky.

„Čtenáři mohou vidět lidi při všední práci, s koňmi v lese nebo při různých oslavách, a dokonce i při pohřbu,“ představuje Václav Chabra svůj výtvor s názvem Šumava – Bavorský les, Život – Lidé – Sousedé. Aby si v knize mohli listovat obyvatelé obou národností, opatřil své fotografie popiskami v obou jazycích. Každý si tak může představit, jak vypadá současný život na česko-bavorské hranici.

Chabr nevidí Šumavu pouze jako oblast nádherné a nespoutané přírody, ale i jako místo, kde se již několik staletí setkávají lidé dvou bohatých kultur, jež ctí staré zvyky a obyčeje. Snímky z přírody se tak střídají s dokumenty z různých folklorních, náboženských a hudebních setkání, poutí a shromáždění. Kniha přibližuje čtenářům například málo známé Slavnosti vyhánění vlků, svěcení koní, Rysí slavnosti či Zvonění zvonů v Rinchnachu.

Obyvatelé šumavského kraje na české i bavorské straně měli vždy blízko k náboženskému cítění. Svědčí o tom snímky původních, ale i opravených kostelů, kapliček, křížů a umrlčích prken. Řemeslnou a uměleckou zručnost místních dokládají snímky bohatých krojů, detaily zdobení koňských postrojů, ukázky řezbářství.

Knihu pokřtili, kromě jiných také starostové dvou sousedních měst, Železné a Bavorské Rudy. Spolupráce mezi těmito dvěma městy, které dělí pouze hranice, začala krátce po pádu Železné opony. Jako pokračování tohoto souznění vidí knihu i německý starosta Thomas Müller: „Na Šumavě se v minulých letech realizovalo mnoho malých přeshraničních projektů. Teď je načase začít pracovat na větších akcích.“

Václav Chabr představuje svou knihu
Václav Chabr představuje svou knihu
Více fotek
  • Václav Chabr představuje svou knihu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1840/183998.jpg
  • Šumava - Bavorský les autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1841/184002.jpg
  • Šumava - Bavorský les autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1840/184000.jpg