U Henčova na Jihlavsku hořela skládka, lidé nesměli větrat

Jihlava – Včera krátce před 20:00 začala v Henčově nedaleko Jihlavy hořet skládka komunálního odpadu s velkým množstvím pneumatik. Kvůli štiplavému dýmu byli lidé z blízkého okolí upozorněni, aby v průběhu noci nevětrali a nevycházeli ven. Oheň se během večera podařilo dostat pod kontrolu. Na místě zásahu pracovalo šest jednotek hasičů s osmi cisternami a na pomoc přijeli i dobrovolní hasiči z okolních obcí. Až do rána hlídali požářiště, aby nedošlo k opětovnému vznícení.

Skládka už v současnosti nehoří, místo je však stále žhavé. Podle hasičů dosahovaly plameny výšky šesti až sedmi metrů a spálená plocha měla rozlohu 15 krát 20 metrů. Na místě zasahovalo šest profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek.

Ještě před desátou večerní se podařilo požár skládky lokalizovat. Hasiči ale vyzvali lidi v okolí, aby celou noc nevětrali. Doporučení se týkalo obyvatel Henčova, Nových Domků a Velkého Beranova. Zápach byl však cítit až téměř na okraji Jihlavy.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Provozovatelé skládky jsou přesvědčeni, že pneumatiky někdo zapálil úmyslně. V letošním roce už se jednalo o čtvrtý požár na jihlavské skládce, tentokrát byl ale nejrozsáhlejší. V předchozích případech přitom šlo vždy o samovznícení komunálního odpadu. Případ nyní vyšetřuje policie a bude se jím zabývat i inspekce životního prostředí.

/*json*/{"map":{"lat":49.4210240756,"lng":15.6325149536,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.41588721842,"lng":15.639724731445,"type":"32","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Spálené pneumatiky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24