Hradecký kraj sponzoruje automobilové závody, jde o střet zájmů?

Hradec Králové – Rada Královéhradeckého kraje, ve které má většinu ČSSD, poslala dar padesát tisíc korun automobilovému závodníkovi Michalu Matějovskému. Peníze z veřejného rozpočtu tak míří do rodiny úřednice kraje, která vede sekretariát hejtmana. Je totiž partnerkou závodníkova otce.

Jako zdůvodnění daru krajští úředníci uvádějí, že společnost Československý Motorsport potřebuje částku na částečnou úhradu nákladů spojených s účastí závodního jezdce Michala Matějovského ve 3. podniku seriálu Seat Leon Eurocup v Brně. Podle zastupitele Miloslava Plasse (ODS) jde však o vysokou částku, s ohledem na fakt, že Matějovský nijak nereprezentuje sport kraje.

Krajský mluvčí Imrich Dioszegi s tím nesouhlasí. Závodník prý provozuje výjimečnou činnost a kraj reprezentuje i za jeho hranicemi. Peníze kraj poslal do rodiny úřednice Jany Příhodové, pověřené řízením kanceláře hejtmana France. Bývalá Miss blond je partnerkou otce závodníka a předsedy představenstva obdarované firmy Stanislava Matějovského. S hejtmanem se podle jeho slov zná z Broumova, z textilky, pro kterou pracovala v reklamě.

Miloslav Plass říká, že jde o jednoznačný střet zájmů. Jana Příhodová na písemnou žádost o rozhovor nereagovala. Služební telefon nezvedala.  50 tisíc na závod Michala Matějovského schválila rada na mimořádné schůzi. Například hasiči z Kopidlna dostali na opravu zbrojnice pro zásahové vozy o deset tisíc méně, občanské sdružení na akce pro děti diabetiky pak 20 tisíc.