Česko-slovenské pomezí obohatí společné turistické centrum

Javorníky – Především pro turisty vzniká na česko-slovenském pomezí na Kohútce v oblasti Javorníků první slovensko-české infocentrum. Tvůrci z obou stran hranice potvrdili, že stavba má přispět ke sbližování obou národů. Vedle infocentra zde bude také fungovat vzdělávací středisko, kongresový sál, výstavní galerie i kanceláře a pobočky CHKO ČR i SR. Pro veřejnost se centrum otevře 28. října, už teď ale budí zájem turistů.

„Chceme vlastně ve spolupráci s vládními organizacemi, místní samosprávou a podnikateli zrealizovat nějaký projekt, který by spojoval české a slovenské hranice, které už vlastně dnes neexistují,“ říká Miroslav Maczko z občanského sdružení Javorníky.

Podle organizátorů si stavba nového centra vyžádala více než 20 milionů korun. V prvním slovensko-českém infocentru Kohútka bude mít pobočku také Český svaz ochránců přírody, který se na budování centra také podílí. „Bude tu i sídlo strážců přírody z obou států,“ upřesnil Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody.

/*json*/{"map":{"lat":49.2950652343,"lng":18.230727911,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/