Bude v Roztokách zkušebna motorů?

Praha - V Roztokách u Prahy bude nový vědeckotechnický park se zkušebnou motorů. Majitelé sousedních domů, kteří mají strach z hluku a zplodin, se chtěli bránit. Jenže moc možností už nemají. Investor si totiž místo zdlouhavého povolení od stavebního úřadu zajistil razítko certifikovaného inspektora a i přes odpor místních už začal stavět.

Pět zkušeben spalovacích motorů by mělo stát v zóně nerušící výroby a služeb. Když se o záměru dozvěděli lidé bydlící v sousedství, začali sepisovat petice. Investor ale tvrdí, že projekt za půl miliardy, který zaměstná víc než sto padesát odborníků, má všechna potřebná povolení. „Máme obavy z toho, že se tam zvýší prašnost, hlučnost, celkově dojde ke snížení kvality života,“ předpokládá obyvatel Roztok Petr Pfleger. „V tomto objektu budou i kancelářské prostory ve třetím a čtvrtém patře a do těch se hluk nebude moci šířit. Tím lze předpokládat, že se nebude šířit ani do okolní zástavby,“ hájí projekt člen představenstva VTP Roztoky a.s. Hugo Jandl. 

Aby se z původně plánovaných kanceláří a tichých laboratoří nakonec staly zkušebny motorů, potřeboval investor od stavebního úřadu povolení změny. Obyvatelé se ale stále odvolávali a řízení se protahovalo. Investor se proto obrátil na tzv. autorizovaného inspektora a povolení ke stavbě získal okamžitě. Inspektor totiž sousedy do stavebního řízení nezahrnul. „S námi nebylo vůbec jednáno, ač stavební zákon toto vyžaduje,“ tvrdí Petr Pfleger. „Vlastnické právo nebylo dotčeno a podle paragrafu 109 účastníky řízení být nemuseli,“ uvádí autorizovaný inspektor Milan Teigiser. 

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Další problematickou věcí v celé kauze je fakt, že domy nespokojených obyvatel nemají v této zóně tzv. nerušící výroby a služeb vůbec co dělat. Výstavbu domů přitom v roce 2000 řádně povolil i zkolaudoval stavební úřad. Jeho tehdejší vedoucí teď tvrdí: Neměli jsme počítače a v územních plánech byl zmatek. „Tenkrát se nedaly přesně určit hranice jednotlivých území, kde končí nerušící výroba a služby a kde končí obytné území,“ vzpomíná bývalý vedoucí stavebního úřadu Milan Veselý. 

S tím, kde jejich domy stojí, už obyvatelé nic dělat nemohou. Certifikát, který dal zelenou zkušebnám motorů, by ještě mohli napadnout u soudu.

/*json*/{"map":{"lat":50.028501,"lng":13.865972,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.028501,"lng":13.865972,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/