Povodně vyvolaly komáří kalamitu

České Budějovice - V povodí Lužnice potvrdili vědci na řadě míst kalamitní stav komářích larev. Povodňová voda tam zaplavila rozsáhlá území a obtížný hmyz se začal líhnout. Třeboň proto od příštího týdne začíná s leteckými postřiky a věří, že tak dokáže hrozbu odvrátit. Jiné obce však na toto řešení peníze nemají.

Nejdřív přijdou povodně, potom komáři. Pravidlo, na které si obyvatelé a návštěvníci už skoro zvykli. Letos zatím odborníci komáří kalamitu na jihu Čech nezaznamenali. Jde ale o stav, který se má velmi rychle změnit. Voda v neděli a v pondělí zaplavila na Třeboňsku několik set hektarů lužních lesů a luk. Velké škody nenapáchala. Pro komáry však vytvořila ideální prostředí. „V posledních dnech se u nás objevil kalamitní výskyt larev komára,“ potvrzuje Josef Tlachač z Městského úřadu Třeboň. Podle starosty Jana Váni se již jedná o kalamitu.

Hejna larev tvoří nejen v Česku běžní komáři pisklaví, ale taky takzvaní kalamitní komáři. Právě tento druh čeká na povodně, kdy se líhne v obrovských počtech. „Na vlhká místa kladou kalamitní komáři vajíčka a čekají na vodu,“ uvádí Ivan Gelbič z Biologického centra Akademie věd ČR.

Třeboň je však na tuto situaci připravená. Město postihla komáří kalamita už loni, takže letos na jaře nakoupilo speciální postřik. A vládní výjimka mu umožňuje likvidovat komáry i na chráněných územích. „Chtěli bychom začátkem příštího týdne použít letecký postřik těchto larev,“ říká Jan Váňa. „Vítáme každou akci proti komárům, protože je to nepříjemná událost a odráží se to v cestovním ruchu,“ dodává Irena Roulová z kempu v Třeboni.

Podle vědců mohou být postřiky ještě účinné. Problém ale je, že podle dostupných informací bude plošně likvidovat komáry pouze Třeboň. Další postižené obce na toto řešení nemají peníze.