Veltruský zámek představuje historické kočáry

Praha - Historické kočáry ze soukromé sbírky jsou k vidění na zámku ve Veltrusech. V nově zrekonstruované barokní stodole vystavují osmnáct vozů. Veřejnost si tak může prohlédnout selské bryčky, saně, ale i luxusní dámské kočáry nebo šlechtické pohřební vozy. Výstava zdařile přibližuje vývoj tohoto atraktivního dopravního prostředku v české historii.

Výstava je rozdělená na dvě části. V první jsou vozy, které se na přelomu 19. a 20. století denně používaly na většině panství včetně Veltrus. Jezdili s nimi panští úředníci, například zámecký správce, nadlesní nebo podkoní. Je tu i předchůdce dnešního autobusu, takzvaný omnibus, do kterého se vešlo až šest lidí. Kočárovou korbu má otočenou o devadesát stupňů, takže se do něj nenastupuje ze strany, nýbrž zezadu. „Tento kočár sloužil k přepravě lidí nižšího stavu. Pokud panstvo někam přejíždělo, tak pan komorník, osobní komorná atd. jeli v tomto omnibuse za kočárem,“ informuje kastelán veltruského zámku Pavel Ecler.  

Druhá část expozice je alegorií života šlechtice a mapuje kočáry, kterými urození pánové jezdili od dětství až do smrti. „Příběh této části výstavy začíná jedné takové tmavé deštivé noci, kdy k zámku přijíždí malý kočár, jede v něm jedna osoba, je to lékař, který jede k porodu,“ dodává Pavel Ecler. 

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Mladý šlechtic se pak postupně naučí kočírovat například loveckou bryčku, na povinnou kavalírskou cestu se vydává městským kočárem, tzv. fiakrem, a po povýšení v úřadu si musí pořídit honosný landolet. Expozici pak završují dva luxusní šlechtické pohřební vozy.

/*json*/{"map":{"lat":50.271966,"lng":14.324025,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.271966,"lng":14.324025,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/