Domácnostem na Frýdlantsku hrozí zima bez vody

Frýdlantsko – Velkou vodou poničenému Frýdlantsku hrozí, že bude v zimě naopak úplně bez vody. Záplavy tam totiž zdevastovaly vodovodní potrubí. Doteď tisícům lidí z kohoutků voda neteče a nebudou ji mít další měsíce. Provizorní zásobování cisternami už však nebude v mrazech možné. Starostové dotčených obcí kritizují vládu, podle nich si neuvědomuje vážnost situace.

Úklid, osobní hygiena a vaření – vše z vody z pet lahví nebo z přistavených cisteren – tak nyní žije na Frýdlantsku téměř 5 tisíc lidí. Během pár hodin voda poničila vodovodní systém, který vznikal 50 let. Například v Heřmanicích teď funguje jediný hydrant. Kromě Heřmanic je vodovod zdevastovaný i v části Frýdlantu, ve Višňové a v Raspenavě.

Lidem hrozí, že budou bez vody ještě další měsíce. V některých obcích přitom úplně chybějí silnice, do kterých by se dal vodovod zakopat. Hlavním problémem je čas. Nové potrubí musí být vybudované do prvních mrazů. Ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar říká, že současné provizorní řešení, jak k lidem vodu dostat, není odolné vůči zimě.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Problémem se zabývá ministerstvo zemědělství. Podle starostů se ale musí začít hned. „Bude nutné vytvořit jakýsi válečný režim, abychom lidem mohli poskytnout nejzákladnější životní komfort,“ nechal se slyšet starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) ujistil, že budou upraveny dotační tituly.

Obce kvůli nedostatku času ani nestihnou vypsat klasická půlroční výběrová řízení. Doufají, že kontrolní úřady k nim budou shovívavé. Škody se podle vodohospodářů vyšplhají přes 50 milionů korun.

Cisterna s pitnou vodou
Cisterna s pitnou vodou