ČEZ odpojil neplatiče, ale sousedy tak zbavil vody

Praha - Několik rodin ve Chvojenu na Benešovsku je bez vody. Studna, ze které lidi vodu čerpají, je na pozemku majitele sousedního statku, kterého ale společnost ČEZ odpojila od elektřiny. A tudíž nejde ani čerpadlo studně. Majitel statku totiž delší dobu neplatil zálohy na odběr elektřiny a nějaký čas dokonce elektřinu odebíral načerno.

Když majitelé statku ve Chvojenu u Konopiště už poněkolikáté nezaplatili zálohu za elektřinu, technici společnosti ČEZ je od proudu odpojili. Pak ale při kontrole zjistili, že se na statku i přesto svítí. „Změřili jsme průtok energie a zjistili jsme, že se jedná o neoprávněný odběr. Manžel majitelky odběrného místa svým vlastním tělem znemožňoval přístup k měřiči,“ vysvětluje důvod odpojení mluvčí ČEZ Martin Pavlíček. 

Pracovníci ČEZ se proto na statek vydali znovu, tentokrát už za asistence policie, a rozhodli se zákazníka definitivně odpojit vypnutím jističů. Manželka majitele ale přitom tvrdí, že firmě žádné peníze nedluží. „My u ČEZ máme přeplatek, teď nám u nich leží devět tisíc asi deset dní, ale prostě nás nechtějí připojit, takže my tady fungujeme na generátor,“ tvrdí manželka majitele statku Alexandra Schoesetters. „Zkontrolovali jsme to a narazili jsme na dlouhou historii nesplácení účtů, ale přeplatek tam žádný není,“ oponuje Martin Pavlíček.   

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Sporem ale nejvíc trpí majitelé okolních domů, kteří využívají společnou studnu. Ta je na pozemku majitele statku. Když nefunguje elektřina, nejde ani čerpadlo ve studni a lidem doma neteče voda. „Snažím se sehnat vodu, abychom mohli spláchnout na záchodě, potřebuji vodu i na nádobí,“ stěžuje si obyvatelka obce Jaroslava Kořínková. „Potřebujeme hlídat děti a dát je sem nemůžeme. Tady nemůžou být bez vody, koupat se nemůžou, tchýně nemůže vařit, prostě nic,“ dodává její sousedka Miloslava Lukůvková.   

Město Benešov, pod které Chvojen patří, lidem slíbilo, že jim v nejbližších hodinách přistaví před domy cisternu s pitnou vodou, zároveň ale vzkazuje: To je to jediné, jak můžeme pomoci, jinak problém vyřešit neumíme.

/*json*/{"map":{"lat":49.768125,"lng":14.637926,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.768125,"lng":14.637926,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/