Na Orlickoústecku probíhá tradiční poznávací tábor

Pastviny - K Pastvinské přehradě na Orlickoústecku přijelo na prázdniny 45 dětí z Ruska a Ukrajiny. Jejich rodiče a prarodiče jsou původem Češi. Poznávací tábor pro školáky už tradičně připravila Česko-ruská společnost. Pobyt dětí finančně podporuje ministerstvo zahraničí. Katja, Julja a Anja na tábor přijely z vesnice Kirillovka. Přestože bydlí a studují v Rusku, o české historii a tradicích toho vědí hodně. „Já mám české kořeny, moje maminka a dědeček jsou Čechy,“ říká Julja. „Učíme se tady český jazyk, zpíváme písničky, koukáme na kino,“ dodává Anja.

Na poznávacím táboře se ruské děti spolu s ukrajinskými věnují české kultuře a historii. Nejenom během přednášek a soutěží, ale hlavně cestováním po zajímavých památkách. „Snažíme se, aby poznaly život ve městech, ale i hrady, zámky, hlavní město Prahu a církevní památky,“ tvrdí Milan Bouška z Česko-ruské společnosti. „Třeba se jim zlepší český jazyk a poznají více historii,“ doufá vedoucí ukrajinských dětí Raisa Kraličková.

V Rusku i na Ukrajině se českým zvykům věnují krajanské spolky. „Slavíme české svátky. Učíme děti dělat koblihy, knedlíky či štrůdl,“ popisuje vedoucí ruských dětí Svetlana Vinogradová.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Na tábor dává peníze české ministerstvo zahraničí, přispívá kraj a sponzoři. I tak si letos děti musely cestu na Pastviny platit samy. „Má to i negativní dopad, že děti z těch nejpotřebnějších rodin na tábor prostředky nemají,“ líčí Bouška. Organizátoři tábora navazují na tradici. V minulých letech zajišťovali v rámci ozdravného pobytu i program pro děti z černobylské oblasti.