Tajemství skály u Boleveckých rybníků odhaleno

Plzeň - Tajemný vzkaz z dob okupace je k vidění v Plzni u Boleveckých rybníků. V roce 1968 tam jeden ze sovětských vojáků vytesal do skály reliéf Lenina s Aurorou a rudou hvězdou. Zub času ale pracuje spolehlivě, a tak si dnes poničené siluety všimne už málokdo. Přesto existují pamětníci, kteří tento „výtvor“ i celou dobu velmi dobře pamatují.

 

Některá tajemství jsou nejlíp ukrytá, když leží všem na očích. O reliéfu ikony komunistické ideologie to platí stoprocentně. Každý víkend tudy projdou desítky lidí, Vladimíra Iljiče si ale všimne málokdo. „Přesně si na to pamatuji. Chodili jsme do té oblasti na houby,“ uvádí pamětník Jaroslav Čechura.   

Auroru a rudou hvězdu už schovaly mechy a lišejníky. V Leninově hlavě je umístěna pamětní deska věnovaná významnému lesníkovi Josefu Sigmondovi, podle kterého se také naučná stezka jmenuje. "Ta pamětní deska byla do skály umístěna tak, aby rozrušila reliéf Leninovy hlavy,“ vysvětluje mluvčí Národního památkového ústavu v Plzni David Růžička. 

O tzv. plzeňském Leninovi není zmínka v žádné publikaci. Pamětníci ji tam nedali záměrně. Uvědomělý sovětský voják podle nich místo znesvětil. A tak Vladimíra Iljiče ohlodává zub času. Dobu, kdy vedle Lenina zářila rudá hvězda a Plzní se proháněly sovětské tanky, reliéf už dlouho připomínat nebude. „Ta invaze byla neštěstím a bylo nám smutno, že se to stalo,“ vzpomíná Jaroslav Čechura. „To místo tenkrát Rusové obsadili i s tanky. Bylo jich dost, aby měli lidé strach,“ dodává další z pamětníků František Juřička.   

Kromě Bolevce byla sovětská vojska rozložena i v okolí Chotíkova a za čtvrtí Vinice. Na Plzeň pak z těchto pozic mířily dokonce i sovětské raketomety.

/*json*/{"map":{"lat":49.802398,"lng":13.393494,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.802398,"lng":13.393494,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/