Do Humpolce se sjeli koně ze všech koutů země

Humpolec - Prestižní jezdecké závody Zlatá podkova v Humpolci slaví 45. výročí. Právě Humpolec jako jediný v zemi nabízí všechny obory týkající se koní, tedy od učňovských až po vysokoškolské. I tak je ale peněz na prestižní mezinárodní závody málo. Mezinárodní jezdecký svátek se skládá ze zlaté, stříbrné a bronzové podkovy, soutěže nadějí a soutěže spřežení.

„Celkem se přihlásilo sto sedlových koní a zhruba asi 30 startů bude v zápřažích,“ říká ředitel soutěže Jan Mácha. Jenže i Zlatá podkova bojuje každý rok o přežití. Pořádání takových závodů přijde pořadatele na miliony. „Bez Humpolce by akce nemohla fungovat, město je hlavním sponzorem,“ říká starosta Jiří Kučera.

Sponzorů málo, návštěvníků naopak dost. Pořadatelé uzpůsobují i každoroční program, aby byl zajímavý pro všechny. Letos se například křtila dvě hříbata. Humpolec sází na budoucnost. Nejenže má jezdeckou tradici, ale nabízí všechny obory v chovu koní – od učňovských až po vysokoškolské.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Oživení nastalo podle starosty hlavně po nástupu Jihočeské univerzity. Příští rok bude na Dusilovském závodišti stát nová hala, jejíž součástí bude i parkoviště.