Lipno už nebude zásobárnou vody, silnice se prosolí

České Budějovice - Lipno už nebude zdrojem pitné vody. Po téměř 50 letech přestane přehrada sloužit k tomuto účelu. Obce totiž začínají zkušebně využívat vlastní podzemní zdroje, a podařilo se jim tak odblokovat rozvoj regionu. Vodohospodáři postupně upraví ochranná pásma kolem nádrže, a umožní tak například zásadní změny ve způsobu zimní údržby. Lipenské silnice cestáři letos poprvé prosolí.

Původní loučovická úpravna dodávala v minulosti do domácností 300 krychlových metrů přefiltrované vody z přehrady denně. Teď ji zapínají jen na několik hodin, postupně se i tady čerpadla zastaví. Frybmurk, Lipno a Loučovice totiž propojil nový sedm kilometrů dlouhý vodovod. Přišel na sedm milionů korun, obce na něj čekaly dlouhých sedm let.

Do potrubí začíná proudit voda z podzemních zdrojů. Je jí hodně, spotřeba už není omezená a nic nebrání rozvoji regionu. „Pokud bude havárie v jedné obci, pomůže s dodávkou obec druhá,“ podotýká starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek.

Podle vodohospodářů už také nebude nutné ponechávat kolem přehrady ochranná pásma. Tento krok umožní silničářům změnit plány zimní údržby. Cesty se nově otevřou také sypačům se solí. Auta klouzající na zledovatělých lipenských silnicích by se měly stát minulostí. Podle vodohospodářů zůstává Lipno už jen záložním zdrojem pro mimořádné události.