Starostové jednají o výstavbě povodňových domků

Bílý Kostel nad Nisou - Do výčtu povodňových škod v Libereckém kraji patří i 40 domů, které buď úplně zmizely, spadly, nebo je čeká nařízená demolice. Někteří jejich obyvatelé sice dostali náhradní byty, ale většina z těchto lidí dál přespává u příbuzných. Starostové postižených obcí proto teď jednají o možné výstavbě tzv. povodňových domků, kterou by zaplatil stát. Domky by měly být 20 let majetkem obce a lidé by v nich měli být nájemníky. Nemusí to být ani povodňové domky, ale dům s povodňovými byty. Hlavně pro starší obyvatele by to nakonec mohlo být i lepší řešení.

Jedním z nich je i David Šída z Bílého Kostela nad Nisou, který zachránil jen dva psy a doklady. Do jeho domu narazil statný buk, který přinesla voda, a celý ho pobořil. Teď ho čeká demolice. Pan Šída nyní bydlí u příbuzných. 

Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo na okamžitou pomoc postiženým povodněmi sto sedm milionů korun. Lidem z ní přispěje například na vybavení domácnosti, obcím na stavbu povodňových domků. Podle rychlosti i rozsahu stavby lze získat až milion sto padesát tisíc. Nicméně podle starostů je termín půl roku přímo šibeniční, a to zejména proto, že se blíží zimní měsíce. 

Ministerstvo radí stavět například dřevostavby, které lze postavit do půl roku. Nemělo by se ale už stavět tam, kde domy spadly. To podle mluvčího ministerstva hlídá místní stavební úřad a vodoprávní úřad. Rozhodnutí, kolik povodňových domků stavět a kde, padne v Bílém Kostele v září.

V Chrastavě již zbourali osm domů a dva ještě bourat budou. Navíc jen podle odhau o své bydlení přišlo 25 možná až 30 lidí. Hrádku nad Nisou zase radnice lidem přidělila náhradní byty nebo jim sehnala nájemní bydlení u soukromníků. Komplexní čísla slibuje krizový štáb sdělit 1. září.

Dům poničený povodní určený k demolici
Dům poničený povodní určený k demolici